fbpx

Защо шефът на борда на Тесла разпродава акциите си

Председателят на Съвета на директорите на Тесла Робин Денхолм е прибрала през последните шест месеца 198 милиона долара от продажбата на акции на компанията. Този шестцифрен джакпот повдига множество въпроси относно вярата, която тя има в бъдещето на Тесла и относно това доколко сериозно е управлението на компанията, отбелязва latribune.fr.

По информация на „Ню Йорк Таймс“, Денхолм е прибрала близо 540 милиона долара от продажбата на близо 1,4 милиона акции на лидера в производството на електрически автомобили от 2018 г. насам, от които 198 милиона долара – през последните шест месеца.

Родената в Австралия Робин Денхолм, разполагаща с голям опит в сферата на високите технологи, стана член на Съвета на директорите на Tesla през 2014 г., а от 2018 г. пое председателския пост. Като административен ръководител, тя получава опции за закупуване на акции на преференциални цени, които след това продава по пазарни цени, реализирайки по този начин значителна печалба. И дори ако приемем, че тези продажби са били законни и планирани предварително, времето, в което те се извършиха, повдига въпроси.

Една твърде умело организирана продажба на акции

Председателят на Съвета на директорите прави своя план за продажба на акции през юли 2024 г., малко след като Илон Мъск обяви официално подкрепата си за Доналд Тръмп. Планирани през юли, продажбите на Робин Денхолм са програмирани да започнат седмицата след президентските избори, през ноември 2024 г., когато цената на акциите на Tesla скочи нагоре. Следователно тя е заложила на сближаването на собственика на Tesla с обитателя на Белия дом, за да се обогати лично.

Тези продажби продължиха до миналата седмица. Както разкрива „Ню Йорк Таймс“, Робин Денхолм е купила над 112 000 акции на цена от 24,73 долара всяка, след което ги е продала в същия ден за повече от 270 долара. Но тези препродажби на акции от член на Съвета на директорите често се разглеждат като лош сигнал от инвеститорите.

Съмнения относно финансовата жизнеспособност на Тесла

Тази новина едва ли ще успокои инвеститорите в Tesla. Председателят на съвета на директорите има достъп до цялата поверителна вътрешна информация, което ѝ дава подробна представа за прогнозите за доходността на компанията. Продажбата на акции от страна на Робин Денхолм следователно е сигнал, че цената на акциите на автомобилния гигант е надценена и скоро би трябвало да падне.

Продажбите на акции от членове на съвета на директорите или на мениджърския екип често са сигнали, които предвещават лоши резултати в бъдеще. Брад Ландър, който е финансов контрольор на град Ню Йорк и осъществява надзора на пет публични пенсионни фонда в Съединените щати, заявява: „Когато председателят на съвета на директорите на Tesla се отървава от акциите си, това не създава впечатлението, че тя вярва в бъдещето на компанията.“

Едно управление оставено на собствен ход

Тези продажби на акции се случват в условия, когато се поставя под въпрос способността за управление на ръководството, както и на самия Илон Мъск. В началото на май Wall Street Journal съобщи, че бордът на директорите на Tesla тихомълком е обмислял сценарии за наследяване на ръководството на компанията на фона на нарастващите опасения от политическите ангажименти на Мъск към президента Тръмп.

Още по-лошото е, че изглежда, че в Tesla няма никаква вътрешна пртивотежест на управлението. В края на 2018 г. Робин Денхолм и други членове на съвета на директорите на Tesla бяха критикувани, че нямат никаква противодействаща роля на Илон Мъск. В съдебно решение, с което се отменя огромният пакет от компенсации на Tesla в размер на 56 милиарда долара, съдията от Делауеър Каталийн Сейнт Дж. Маккормик дори заяви, че той е действал „сякаш няма никакъв надзорен съвет“.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"