Големите петролни компании са удвоили печалбите си през 2022 г. до 219 милиарда долара, счупвайки предишни рекорди в година на нестабилни цени на енергията, когато инвазията на Русия в Украйна промени световните енергийни пазари, пише Ройтерс.
Ръстът на печалбите даде възможност на петролните компании да увеличат разходите за петролни и газови проекти и шанс за някои да преосмислят стратегиите за енергиен преход, за да отговорят на новите изисквания за сигурност на доставките.
Комбинираните 219 милиарда долара печалби позволиха на BP, Chevron, Equinor, Exxon Mobil, Shell и TotalEnergies да „обсипят акционерите с пари“, изтъква агенцията. Водещите западни петролни компании изплатиха рекордните 110 милиарда долара под формата на дивиденти и обратно изкупуване на акции на инвеститори през 2022 г., което предизвика възмутени призиви към правителствата да наложат извънредни данъци върху индустрията, за да помогнат на потребителите с нарастващите разходи за енергия.
Норвежкият Equinor отчете удвояване на коригираната оперативна печалба през 2022 г. до 74,9 милиарда долара на фона на скока в европейските цени на природния газ и тъй като се превърна в най-големият доставчик на газ в Европа, след като руският Газпром намали доставките на фона на подкрепата на Запада за Украйна.
Рязкото покачване на цените на петрола и газа, намаляващите нива на дълга и рязкото намаляване на руските доставки за Европа също накараха бордовете да увеличат разходите за производство на изкопаеми горива, тъй като правителствата дадоха приоритет на сигурността на доставките.
Главният изпълнителен директор на TotalEnergies Патрик Пуян заяви, след като френската компания отчете рекордни печалби от 36,2 милиарда долара, че глобалната обстановка остава много благоприятна за енергийните компании, като облекчаването на мерките срещу COVID-19 в Китай повишава търсенето за 2023 г.
„Няма да се изненадаме да видим петрола обратно до 100 долара за барел“, изтъква Пуян. Базовите цени на петрола в момента са близо 85 долара за барел.
Европейските компании, които очертаха планове за намаляване или забавяне на инвестициите в нефт и газ и изграждане на големи възобновяеми енергийни и нисковъглеродни предприятия за намаляване на емисиите на парникови газове, коригираха своите стратегии.
Сред водещите в това отношение е главният изпълнителен директор на BP Бърнард Лууни с отказа си от плановете за намаляване на добива на петрол и газ на британската компания и въглеродните емисии до 2030 г. „Нуждаем се от енергия с по-ниски въглеродни емисии, но също така се нуждаем от сигурна енергия и достъпна енергия. И това е, което искат правителствата и обществото по света“, убеден е Лууни.
Акциите на BP достигнаха най-високата си стойност от три години и половина, надграждайки се върху ръст от 7,6% в началото на тази седмица след резултатите и промяната в стратегията.
Анализаторът на Bernstein Осуалд Клинт нарече BP „урок по прагматизъм, приоритизиране и ефективност“, като я оцени като „превъзходна“.
„Прагматизмът има приоритет тази седмица, тъй като световният недостиг на енергия заедно с правителствата, които молят за повече от компании като BP, предизвикват този отговор. BP ще заложи повече на петрола и газа до края на това десетилетие“, прогнозира Клинт.