Златото става все по-търсено в настоящите условия на нарстващата нестабилност в сферата на финансите и икономиката. Повече от всякога ценният метал може да заеме значимо място в портфолиото. UBS смята, че златото може много бързо да стигне границата от 2 100 долара, пише Capital.fr.
Златото е във възход. Водена от статута си на сигурно убежище в сложните икономически и финансови условия (фалит на SVB, паническото поглъщане на Credit Suisse, въпросителните свързани с оцеляването на Deutsche Bank, нестабилността на фондовия пазар, засилените страхове от рецесия и т.н.), както и поради спада на лихвени проценти по дългосрочните ценни книжа и на курса на долара, цената на унция злато вече нарсна с 11% от края на 2022 година. Сега тя се движи недалеч от предишните си исторически рекорди от 2020 г. и 2022 г. (т.е. в зоната от 2 075 – 2 089 долара).
Макар че ново издание на финансовата криза от 2008 г. „беше избегнато“, в тази несигурна ситуация ще е необходимо „много време, за да се върне отново доверието на инвеститорите“, смятат в UBS. Според тях, златото все още може да се възползва от статута си на валутно убежище и да стигне „по-рано от очакваното“ до 2100 долара – предел, който швейцарската банка виждаше не по-рано от една година. Във всеки случай златото е повече от всякога ефикасно средство за диверсификация на портфейла (цената на жълтия метал в много малка степен зависи от тази на акциите) и той е много ценèн в наши дни…
Макар че Съединените щати успяха бързо да се притекат на помощ на SVB и да потушат пожара в другите засегнати регионални банки от средна величина, банковата криза може да се развихри отново, ако топенето на банковите депозити продължи, като по този начин отслаби техния източник на финансиране.
Не можем да изключим също така и шок върху недвижимостите, тъй като цените на имотите, които скочиха с близо 40% между 2020 г. и 2022 г. в Съединените щати, се понижават под натиска на растящите лихвени проценти по ипотечните кредити и охлаждането на икономика. И това, без да говорим за имотите с търговско предназначение (офиси и магазини), чието рефинансиране ще стане при по-високи лихви, въпреки че секторът вече се сблъсква с големи структурни предизвикателства (нарастване на електронната търговия, дистанционна работа и др.).
Изправен пред тези сериозни опасности, инвеститорът може да реагира по един единствен начин като включи в портфолиото си един от малкото активи, които не могат да предизвикат фалит – златото. Жълтият метал „циментира доверието“, когато всеки „има съмнения относно финансовото здраве на съседа си“.
Въпреки че фондовият пазар очевидно възобнови своя възходящ ход през последните шест месеца, особено в Европа, но също така и в Съединените щати, текущата ситуация на пазарите се определя от JPMorgan като „затишие пред буря“. Според американската банка, акциите биха могли да възобновят в сравнително близко бъдеще пътя си надолу към най-ниските нива от 2022 година. Ако това се случи, наличието на злато в портфейла може, ако се наложи, да смекчи удара…