fbpx

Играта с огъня край украинските АЕЦ

Бойните действия около Запорожската атомна електроцентрала в град Енергодар са прекратени, нивото на радиационния фон в момента е в границите на установените норми. За това през нощта на 3-ти срещу 4-ти март е съобщил представителят на пресслужбата на атомната централа – Андрей Туз, пише Blacksea-caspia.

Той е съобщил, че на електроцентралата не са нанесени поражения с критичен характер. Данните, потвърдени и от българската агенция за ядрена енергия, сочат, че няма признаци на повишено ниво на радиацията в района на Запорожската АЕЦ.

По данни на източници на „Украинска правда“, след пожара на територията на АЕЦ са нахлули кадировци, срещу които са се противопоставили бойци от украинската национална гвардия. Според източници на изданието, чеченците са искали да минират територията на централата.

Към 04:00 часа сутринта, според данни на Държавната служба по извънредните ситуации, на територията на Запорожската АЕЦ е продължил да гори учебно-тренировъчният комплекс. Огънят е обхванал третия, четвъртия и петия етаж на сградата.

От въпросната служба са уточнили, че противопожарното състояние на АЕЦ остава в допустимите граници, предвидени в нормите.

Според временно изпълняващият длъжността директор на АЕЦ – Игор Мурашов обаче, ядрената безопасност в АЕЦ е нарушена.

Ние правим всичко възможно, но пожарът продължава, не пуснаха пожарникарите на място. Има големи рискове. Реакторите са в опасност“, цитира казаното от Игор Мурашов прес-службата на „Енергоатом“.

Запорожската АЕЦ е разположена в град Енергодар, Запорожка област на брега на Каховското водохранилище. Строителството на електроцентралата е започнало през 1981 година. През 1984-1987 година са били въведени в експлоатация четири енергоблока, през 1989 година – петият, а през 1995 година – шестият. Всяка година електроцентралата генерира една пета от цялото годишно производство на електроенергия в Украйна, според сайта на „Енергоатом“.

Още на 26 февруари 2022 година, съветникът на министъра на вътрешните работи на Украйна – Вадим Денисенко, съобщи, че руските войски са приближили града и са насочили батареи „Град“ срещу Енергодар и Запорожската АЕЦ.

Ръководителят на „Енергоатом“ – Пьотр Котин е съобщил, че на 2-ри март 2022 година, около 22 хиляди души са отишли на контролно-пропускателния пункт на входа на града и са спрели влизането на руските окупатори.

На 3 март руските окупационни войски са доближили Енергодар, обстреляли са града и са успели да проникнат в него. Около 22:30 часа, кметът на Енергодар е съобщил, че колона от руска бойна техника се е насочила по посока на АЕЦ, а в града се чуват мощни изстрели.

„Енергоатом“ се обърна към международната общност и предупреди, че обстрелването на енергийните блокове на Запорожската АЕЦ с тежко оръжие е „тежко нарушение на ядрената и радиационната безопасност на най-големия ядрен обект в Европа, което може да доведе до тежки и трагични последствия за целия свят“.

Министърът на външните работи на Украйна – Дмитрий Кулеба, подчерта, че евентуалното взривяване на Запорожската АЕЦ ще предизвика трагедия с десет пъти по-голям мащаб от аварията в Чернобилската АЕЦ. Руската страна трябва незабавно да спре огъня, да допусне пожарникарите до обекта и да се създаде зона на безопасност, подчертал е министърът.

Президентът на Украйна – Владимир Зеленский, е записал извънредно видеосъобщение, в което призовава светът да се „събуди“ и да реагира на действията на Русия.

„Нито една страна в света, освен Русия, никога не е обстрелвала атомни енергийни блокове. За първи път в нашата история, в историята на човечеството, държава-терорист прибегна и към ядрен терор“, е заявил президентът на Украйна. „Украйна – това са 15 атомни блока. Ако има експлозия, то това ще е краят за всички, край на Европа. Това ще е евакуация на Европа. Само незабавните действия на Европа могат да спрат руските войски“.

Това е втората АЕЦ в Украйна, атакувана от руските окупационни войски. На 24 февруари, на първия ден от нашествието, те завзеха Чернобилската АЕЦ в Киевска област и взеха хората от персонала за заложници.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"