„Според агенция Fitch на 1 юни Хърватия ще получи положителна оценка и ще влезе в еврозоната. Докато някои се наприказват, други действат“, написа във фейсбук икономистът Георги Ангелов.
Преди ден, на многочасова кръгла маса в парламента, организираторът – депутатът от ИТН и шеф на бюджетната комисия Любомир Каримански, се опита да разклати консенсуса у нас за влизане в еврозоната на 1 януари 2024 година. Не особено успешен опит, ако се съди по по-голяма част от коментарите на експерти, учени и икономисти.
Какво пише Fitch Ratings:
Докладът за конвергенцията на Европейската комисия (ЕК), който трябва да бъде публикуван на 1 юни, се очаква да потвърди, че Хърватия е изпълнила критериите за приемане на еврото на 1 януари 2023 г.
Основният риск за оценката на конвергенцията ще бъдат критериите за инфлация. Инфлацията се повиши рязко в Хърватия, като процентът е най-висок за всички времена – 9,4% през април, движен от същите тенденции в цените на енергията и суровините, които тласкат нагоре цените в еврозоната. Средната инфлация в Хърватия като цяло е в съответствие с еврозоната през периода на оценка (4,7%), но над нивото, изисквано от критериите за сближаване (4,2%). Въпреки това има известна гъвкавост в критериите и Fitch очаква това да бъде използвано.
Fitch не очаква други критерии за конвергенция да създават проблеми за Хърватия. Ако се прецени, че Хърватия не е изпълнила критериите за инфлация, не очакваме забавяне на присъединяването към еврото с повече от година, тъй като считаме, че ЕС е решен да ускори процеса.
Fitch очаква критериите за конвергенция на България да бъдат оценени през второто тримесечие на 2023 година. Изпълнението на критериите за инфлация отново се оказва основното предизвикателство, въпреки че всяка гъвкавост, предложена на Хърватия, може да бъде повторена.
Може също да е необходим прогрес, за да се изпълнят структурните критерии, което е в центъра на вниманието на правителството, назначено през декември 2021 г. след поредица от неубедителни избори миналата година.