През програмния период 2014-2021 г. най-много средства за иновации от националния бюджет и от ЕС (37.3%) са насочени в тематична област Мехатроника и чисти технологии. След преглед на финансираните проекти е установено, че по-голяма част от проектите са в тематичната област “Мехатроника”.
Това е обосновало решението през следващия програмен период “Мехатрониката” да се отдели в самостоятелна тематична област за интелигентна специализация, заявява зам.-министърът на икономиката Ивелина Пенева. Тя участва в откриването на форум „Микроелектроника и мехатроника 2021“, организиран от Клъстера по Микроелектроника и индустриални електронни системи и Техническия университет в София Тех парк.
Пенева уточнява, че за България мехатрониката е най-добре развитата тематична област за интелигентна специализация, с ясни традиции, съобразена със световните тенденции в развитието на най-перспективните и иновативни области на инженерните науки, като съчетава опит и традиции с конкретен европейски и международен интерес. По думите й, типични примери за мехатронен подход с доказан потенциал в страната представляват автоматизираните машини и системи за автоматизация.
Зам.-министърът коментира още, че ще продължи и фокусирането на интервенциите в областта на иновациите, съобразно преобладаващия иновационен потенциал (тематични области на ИСИС), като за периода 21-27 обхватът на стратегията ще се разшири, но ще се стесни фокусът на съществуващите приоритетни тематични области чрез прецизиране на техните подобласти, включително за отделните региони.