fbpx

Австрия готова да съди ЕС, ако ядрената енергия се включи в зеленото финансиране

Австрия е готова да се обърне към съда, ако ЕС реши да включи ядрената енергия в правилата на блока за устойчиво финансиране. Това е коментирала в интервю за EURACTIV министърът на енергетиката и климата на Австрия Леоноре Гевеслер, пише Euractiv.bg

Припомня се, че през октомври председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ЕК скоро ще внесе предложения за газ и ядрена енергия като част от таксономията за устойчиво финансиране на блока – набор от правила, предназначени да предоставят на инвеститорите обща дефиниция за това какво е зелено и какво не.

Група от дванадесет държави от ЕС, водени от Франция и Финландия, сред които е и България, искат ядрената енергия да бъде включена в правилата за зелено финансиране, като твърдят, че ядрената енергетика е нисковъглероден енергиен източник и че радиоактивните отпадъци могат да се обработват безопасно, ако се вземат подходящи мерки.

Австрия обаче е готова да оспори това решение пред Съда на ЕС, Ако таксономията на ЕС включва ядрена енергия. „Няма правно основание за включване на ядрената енергия в таксономията на ЕС“, изтъква Гевеслер.

Австрия е в центъра на съюз от пет държави, обединяващ Дания, Германия, Люксембург и Португалия, който се стреми да предотврати включването на ядрената енергия в правилата на ЕС за зелено финансиране. Алиансът беше лансиран по време на срещата на върха по климата COP26 в Глазгоу.

По-рано тази година австрийското министерство на енергетиката и климата е възложило правен анализ, който установява, че „включването на ядрената енергия не е съвместимо с правното основание на член 10 от Регламента за таксономията“, мотивира се още австрийският министър.

По думите на Гевеслер, съществените щети, причинени от ядрената енергия, са добре документирани в исторически план, изтъквайки „опасностите от самата ядрена енергия“, както се вижда от катастрофите в Чернобил и Фукушима.

Безопасното изхвърляне на отработено радиоактивно гориво също е проблем. „Все още не сме намерили глобално решение за окончателното му съхранение“, казва още тя, като добява, че ядрената енергия „е твърде скъпа и твърде бавна, за да допринесе“ за целите на блока за климата.

Изданието припомня, че по-рано този месец френският депутат Паскал Канфин предложи ядрената енергия и газът да бъдат включени в таксономията като „преходни“ енергийни източници, докато блокът преследва дългосрочното си преминаване към възобновяеми енергийни източници.

Предложението на Канфин е газът да се обозначава като инвестиция за „преход“, когато замества въглищата и при условие, че са спазени строги прагове за емисии.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"