Европейската комисия обяви своите планове за емитиране, за да покрие нуждите от финансиране по NextGenerationEU за първата половина на 2022 г.
Това предвижда между януари и юни 2022 г. да бъдат емитирани дългосрочни облигации на ЕС (EU-Bonds) в размер на 50 милиарда евро, които да бъдат допълнени от краткосрочни съкровищни бонове на ЕС (EU-Bills). По този начин Комисията ще продължи да е в състояние да покрива всички плащания, дължими по Механизма за възстановяване и устойчивост и по всички други програми по инструмента за възстановяване NextGenerationEU през този период.
Настоящият план за финансиране се основава на последните прогнози за предстоящите нужди от плащания по NextGenerationEU. Като се има предвид, че Механизмът за възстановяване и устойчивост, който представлява 90 % от плащанията по NextGenerationEU, е инструмент, основан на резултати, и че плащанията през 2022 г. ще зависят от изпълнението на ключовите етапи и целите в националните планове за възстановяване и устойчивост на държавите членки, конкретните нужди от финансиране и сроковете на плащанията могат да варират. Всички промени ще бъдат съобщавани на пазара своевременно и по прозрачен начин.
Емисиите през 2022 г. ще се основават на успешното начало на програмата за възстановяване NextGenerationEU през 2021 г. От юни 2021 г. насам Комисията е набрала 71 милиарда евро за NextGenerationEU чрез дългосрочни облигации на ЕС, 12 милиарда евро от които — чрез първата по рода си емисия на екосъобразни облигации в рамките на NextGenerationEU. Освен това към настоящия момент ЕС е емитирала съкровищни бонове на ЕС на стойност около 20 милиарда евро. Въз основа на това Комисията е изплатила 54,15 милиарда евро на държавите от ЕС като предварително финансиране по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост и над 6 милиарда евро на други програми на ЕС, които също получават финансиране от NextGenerationEU. По този начин през 2021 г. всички заявки за плащане бяха напълно покрити.
През следващата година Брюксел възнамерява да емитира както конвенционални, така и екосъобразни облигации в рамките на NextGenerationEU чрез синдикиране и аукциони. Краткосрочните съкровищни бонове на ЕС ще продължат да се емитират изключително чрез аукциони. След успешното въвеждане през септември на своята програма за аукциони Комисията ще доразвие използването на аукциони като формат за емитиране. Точното съотношение между аукциони и синдикиране ще зависи от пазарните условия и конкретните нужди на Комисията от финансиране.