fbpx

Петролът отново поскъпна рязко след вероятността ЕС да се присъедини към руското ембарго

Цените на петрола скочиха с повече от 3 долара в понеделник, след като стана ясно, че страните от Европейския съюз обмислят присъединяване към Съединените щати в руското петролно ембарго, както и след атаката срещу саудитски петролни съоръжения през уикенда, предизвикала силно безпокойство, анализира Ройтерс.

Фючърсите на суровия петрол Brent се покачиха с 3,74 долара, или 3,5%, до 111,67 долара за барел към, добавяйки към ръста от 1,2% миналия петък.

Фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпнаха с 3,98 долара, или 3,8%, до 108,68 долара, удължавайки скока от 1,7% миналия петък.

Цените се повишават преди разговорите тази седмица между правителствата на Европейския съюз и президента на САЩ Джо Байдън в очаквана поредица от срещи на върха, които имат за цел да втвърдят отговора на Запада към Москва за нейното нахлуване в Украйна.

След няколкото признака за леко успокояване на конфликта в Украйна, фокусът се върна върху това дали пазарът ще може да замени руските доставки, засегнати от санкции.

Атака на хути срещу саудитски енергиен терминал, предупреждения за структурен недостиг в производството от ОПЕК и потенциално петролно ембарго на Европейския съюз срещу Русия доведоха до скок на цените на петрола в Азия“, казва старшият анализатор на OANDA Джефри Хали. „Дори войната в Украйна да приключи утре, светът ще бъде изправен пред структурен енергиен дефицит, благодарение на руските санкции“, изтъква още той.

Последният доклад на Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците, включително Русия от ОПЕК+, показа, че някои производители все още не достигат договорените си квоти за доставки.

Двете страни от ОПЕК, които имат капацитет за незабавно увеличаване на производството, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, досега се противопоставяха на призивите от страна на големите потребители да увеличат производството по-бързо, за да помогнат за намаляване на цените на петрола.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"