fbpx

Русия легализира пиратството на филми и сериали

След изтеглянето на Нетфликс и Амазон от страната, Кремъл реши да освободи руските юридически и физически лица от плащането на авторски права, пише Capital.fr.

Изправено пред санкции, руското правителство реагира бързо. Кремъл нанася удар срещу правата на интелектуалната собственост, ако може да се вярва на списание Input Mag. Като се базира на информация, публикувана в английския блог TorrentFreak, то обяснява, че руското правителство е решило да отговори на санкциите на западните страни и най-вече на тези, които се разглеждат като „неприятелски“. Според документ, озаглавен „Priority Action Plan for Ensuring the Development of the Russian Economy in the Conditions of External Sanctions Pressure“ (План за приоритетни действия за осигуряване на развитието на руската икономика в условията на натиск на чуждестранни санкции), всички услуги, за които руснаците нямат алтернатива, могат да бъдат свободно пиратствани. Документът предлага на руските фирми и граждани да не плащат авторски права, което е равносилно на пиратство срещу интелектуалната собственост.

Много руски медии твърдят, че Кремъл е дал зелена светлина пред тази практика. Според проправителствения вестник Российская газета, Москва е поискала деблокирането на RuTracker, най-големият руски торент тракер. Това би позволило безплатното сваляне на всички холивудски филми. Досега тракерът беше блокиран от действащите в страната закони. „Това би трябвало да смекчи последиците от разрушаването на снабдителните вериги и от дефицита на стоки и услуги в резултат на новите санкции, наложени от западните страни“, заяви руският винистър на икономическото развитие пред местни журналисти.

Достъп до интернет?

Със засилването на санкциите руснаците се оказват лишени от достъп до западните платформи. Това ги кара все по-често да се обръщат към торент сайтовете независимо дали са легални, или не. Но същевременно се поставя нов въпрос – достъпът до интернет, тъй като много доставчици се изтеглят, за да избегнат кибератаките. Каквото и да е, Кремъл е решил да не търси наказателна и административна отговорност за потребителите на пиратски софтуер, който идва от страните, поддържащи санкциите.

На 6 март Нетфликс обяви, че спира предоставянето на всякакви видео услуги на своята стрийминг платформа в Русия. Седмица по-рано взе решение да преустанови всякакви бъдещи проекти в страната. Няколко дни по-късно Амазон последва нейния пример. Макар че не е голям играч на руския пазар, той спря акаунтите на всички руски абонати на стрийминг платформата си Amazon Prime. „Не приемаме повече поръчки за New World, която е единствената игра, която продаваме в Русия“, разкриват от компанията.

Превод Георги Саулов




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"