Държавните рафинерии на Китай спазват съществуващите руски петролни договори, но избягват нови, въпреки големите отстъпки, като се вслушват в призива на Пекин за предпазливост, тъй като западните санкции срещу Русия нарастват, съобщава Ройтерс, като се позовава на свои източници, пожелали анонимност.
Държавната Sinopec – най-голямата рафинерия в Азия, CNOOC, PetroChina и Sinochem остават встрани в търговията за майски руски товари.
Китайските държавни фирми не желаят да бъдат разглеждани като открито подкрепящи Москва чрез закупуване на допълнителни количества петрол, се посочва в информацията.
„Предприятията са предпазливи, тъй като техните действия могат да се разглеждат като представляващи китайското правителство и нито едно от тях не иска да бъде изтъкнато като купувач на руски петрол“, коментира един от събеседниците на агенцията.
Китай многократно критикува западните санкции срещу Русия, въпреки че висш дипломат е посочил, че Пекин не заобикаля умишлено санкциите срещу Русия.
Китай, най-големият вносител на петрол в света, е най-големият купувач на руски суров петрол с 1,6 милиона барела на ден, половината от които се доставят по тръбопроводи по договори между правителствата.
От китайските държавни фирми се очаква да спазват дългосрочните и съществуващи договори за руски петрол, но те избягват нови спотови сделки.
Спадът във вноса на руски петрол в Китай може да накара неговите гигантски държавни рафинерии да се обърнат към алтернативни източници, на фона на глобалните опасения за доставки, които доведоха референтните цени на петрола Brent до 14-годишни връхни точки близо до $140 за барел в началото на март.
Оттогава фючърсите на Brent се понижиха до под $110, след като САЩ и съюзниците обявиха планове за освобождаване на количества от стратегическите си резерви.
Преди кризата в Украйна Русия доставяше 15% от вноса на петрол в Китай – половината от него през тръбопроводите Източен Сибир и Атасу-Алашанкоу, а останалата част с танкери от своите пристанища в Черно море, Балтийско море и Далечния изток.
Unipec, търговското подразделение на Sinopec и водещ купувач на руски петрол, е предупредил своите глобални екипи на редовни вътрешни срещи през последните седмици за рисковете от работа с руски петрол.
„Посланието и тонът са ясни – контролът на риска и спазването са преди печалбите“, коментира един от източниците, информиран за срещите.
„Въпреки че руският петрол е значително по-евтин, има много проблеми като осигуряване на застраховка на корабоплаването и затруднения при плащането. Освен пратките, които са пристигнали през март и трябва да пристигнат през април, няма да има повече руски петрол“, твърди източник на Ройтерс.
Unipec е натовари 500 000 тона Urals от балтийските пристанища на Русия през март, най-големият обем от месеци, доставен от Сургутнефтегаз на място и в рамките на търг за износ на Rosneft, който Unipec спечели за товари между септември 2021 г. и март 2022 г.
Последните му сделки с Урал ще бъдат две пратки през април на обща стойност 200 000 тона от руския производител Сургутнефтегаз, изтъкват двама търговци, запознати със сделките.
За разлика от това, Индия досега е закупила най-малко 14 милиона барела или около 2 милиона тона руски петрол от 24 февруари срещу близо 16 милиона барела през цялата 2021 г., сочат изчисленията на Ройтерс.