След като преди една година Китай забрани производството на основната криптовалута биткойна, големите „дейта центрове“ избягаха в Тексас, където електроенергията е евтина, предвид, че копаенето на биткойни поглъща енергийни ресурси в астрономически количества. Но тази индустрия, която вдъхва нов живот в някои селски местности, крие рискове за околната среда, разказва в обширен репортаж France24*.
„Това е най-сниманото място в нашата област!“ – Чад Харис, главен мениджър на предприятието Whinstone с гордост показва сърцето на неговата криптомина. Тук няма черни от въглищен прах хора, а огромен стерилен хангар, 150 м дълъг и 6 м висок, хиляди свързани компютри, процесори отделящи огромно количество топлина. На влизане се чува приглушеният шум на климатиците, които извеждат топлината, генерирана от работата на компютрите, навън чрез една „катедрала“ – огромна зала в центъра на постройката. Добре дошли в най-голямата фабрика за копаене на биткойни в САЩ.
„Копаене“ е името, което е дадено на този процес на създаване на основната криптовалута. Както стойността на традиционните пари е била гарантирана от метала, от който са били изсечени, така доверието в биткойна се гарантира от „блокчейна“, криптирана формула, която гарантира сигурността на биткойните и транзакциите с тях. Този алгоритъм се калкулира от хиляди компютри в целия свят и конкретно в малкото градче Рокдейл.
В средата на тексаското поле, на час и половина път от Остин, e трудно да си представим, че това забравено от Бога градче с 5 600 жители подслонява върха на световната технология. От много време главната улица представлява поредица от изоставени къщи и магазини със спуснати кепенци. Но се вижда промяната. За това свидетелстват ремонтните дейности, които се извършват на тази улица. По думите на Джон Кинг, кмет на Рокдейл, „има много повече движение в града след построяването на фабриката за биткойни, парите за възстановяването на пътищата идват от бюджета на щата Тексас“.
Защото тук приходите в общинския бюджет са ограничени. Двата огромни завода за биткойни са инсталирани в Рокдейл през 2019 година. Те се намират на 10 минути от пътя, точно извън територията, на която градът събира поземлен данък. Първото нещо, което човек вижда, когато идва с кола, е гъстата мрежа електропроводи. Точно от другата страна на този селски път се намира огромен, но неработещ завод за алуминий. В него вече се помещава голямата китайска компания за производство на биткойни Bitdeer.
На няколко десетки метри само се намира прекият ѝ конкурент – компанията на Чад Харис. Тя изгради на чисто седем огромни хангара, които подслоняват близо 50 000 „копачи“. „Когато използваме термина „копачи“, всъщност става дума за тези компютри, натъпкани с процесори, които въз основата на алгоритъма на биткойна създават криптовалутата“, обобщава изпълнителният директор на Whinstone, като показва рафтове харддискове, които са в процес на инсталиране в нов хангар. „Всеки копач от този модел носи по 25-30 долара на ден“.
Фойерверки и американски футбол
Създаден през 2009 г., биткойнът достига връхната си точка през миналия октомври, когато обменният му курс е 67 000 долара. В момента той е около 40 000 долара, но остава твърде атрактивен. В Whinstone компютрите, които работят с пълен капацитет са „изкопали“ през март 511 биткойна, което е над 20 млн. долара. Собственикът е открил лесните пари, които може да донесе една машина, благодарение на своя син Аштън. През 2019 г. той го е посъветвал да инвестира в своите първи „копачки“, които е инсталирал в офиса си. „Не вярвах на очите си“, си спомня той. „Само включвам компютъра, със зелена или червена лампичка той ми показва дали всичко е наред и ми носеше тогава по 60 долара на ден. Казах си: „Да купим повече машини!“ 6 машини, после 30, после още 100… И тогава започнаха проблемите: липса на достатъчно електричество, прекалено голяма топлина“.
Тогава този бизнесмен от Луизиана създава екип, чиято задача е да намери решения за голямо производство. Днес 220 души работят във фабриката. Тя е източник на добре платена работа, която облекчава една бедстваща община. „Заради това направих всичко това“, казва шефът на предприятието. „За да видя как се подобрява животът на хората и как децата на моите служители могат да следват в най-престижните учебни заведения“.
Кметът на градчето, чийто син работи при конкурента Bitdeer, потрива доволно ръце. „Whinstone плати оборудването, което позволява да се предават в YouTube пряко мачовете на нашия отбор по американски футбол. И то с висока резолюция, не говорим за нещо с ниско качество. Те също организираха фойерверките за 4 юли и връчването на дипломите в училище“. Преимущества, които могат да изглеждат незначителни, но които водят до конкретно подобряване на ежедневния живот на жителите на градчето.
Екологична катастрофа?
Приказка, която обаче придоби нов обрат, след като Китай забрани през миналата година „копаенето“ на биткойни на негова територия. В Поднебесната империя електричество се добива най-вече в централи на въглища, които са големи замърсители на околната среда. В момент, когато Пекин се опитва да се бори с климатичните промени, той смята, че не може да се поддържа тази прекалено енергоемка виртуална индустрия.
След като бяха изгонени от страната си, китайските предприемачи почукаха на вратата на Тексас. Това е основният производител на електричество в САЩ, където таксите са ниски, екологични норми почти не съществуват, пазарът на енергия е нерегулиран и изключително атрактивен.
„По това време получавахме по 3-4 запитвания седмично“, си спомня кметът на Рокдейл. „Имахме заявки от петдесетина китайски предприятия, всяко от които искаше да инсталира по 20 000 „копачи“. Но за да им отговорим положително, трябваше да им осигурим лесно свързване с електрическата мрежа. След Bitdeer и Whinstone ние нямахме повече свободен капацитет, а ни трябваха 16 месеца, за да изградим необходимата инфраструктура. Китайските предприемачи не можеха да чакат толкова дълго със спрени компютри“.
„Копаенето“ на биткойни поглъща астрономическо количество енергийни ресурси. Така например, за да работят компютрите ѝ, Whinstone има нужда от капацитет от 400 МВт, т.е. половината от електроенергията произвеждана от един ядрен реактор.
„Алгоритъмът на биткойните не е просто едно математическо уравнение. Той по-скоро може да се сравни със система за залагания и с лотария, които поставят компютрите в състояние на конкуренция и създава възможност за непрекъснато интензифициране на работата им“, обяснява Ролф Скар от неправителствената организация Грийнпийс. Това се нарича система на защита чрез „доказателство за работа“.** За разлика от биткойна, другите виртуални валути имат система за защита чрез „протоколите за доказване на залог“***, която намалява с 99% разхода на енергия. Поради това Грийнпийс призовава за структурна промяна на кода, който гарантира сигурността на биткойна с цел да се намали въздействието му върху околната среда. „Защото, ако просто забраните „копаенето“ на биткойни в една страна, цялото производство ще се премести на друго място в света и ще стане още по-замърсяващо“, твърди Ролф Скар.
„Копачите“ на биткойни в Тексас отговарят, че една голяма част (около 25%) от електроенергията, произведена в този щат е от възобновяеми източници и най-вече от ветрогенератори. И в сучай на силен натиск върху електрическата мрежа, както например през 2021 г. по време на безпрецедентна зимна буря, компютрите могат да спрат за няколко секунди и освободената енергия да бъде пусната в локалната мрежа (разбира се при изгодни за фирмите „копачки“ цени).
„Сигурен съм, че тези, които работят в Тексас, са убедени, че дейността им има положителен ефект“, казва Ролф Скар. „Но могат ли да кажат същото „копачите“ на биткойни в Пенсилнавия или Кентъки, кито ползват електроенергия от въглищни централи? Или в Монтана, където заради тях се пускат отново въглищните централи? На практика това е начин да се игнорира системния проблем, който повдигаме“.
*Превод Георги Саулов
**“Доказателството за работа“ е форма на криптографско доказателство, при което една страна доказва на други, че е изразходвано определено количество от конкретни изчислителни усилия. Впоследствие проверяващите могат да потвърдят тези разходи с минимални усилия от тяхна страна. Използва се за валидиране на транзакции, образуващи блокове, които са свързани заедно, за да образуват блокчейн веригата.
***“Протоколите за доказване на залог“ са клас механизми за консенсус за блокчейн, които работят чрез избиране на валидатори пропорционално на тяхното количество, притежания в свързаната криптовалута. Това се прави, за да се избегнат изчислителните разходи на схемите за доказателство за работа.