Германската химическа промишленост е на първо място в Европа и на четвърто в света с общ годишен оборот от близо 200 млрд. евро. Много други отрасли зависят от нея, като фармацевтичната или автомобилната индустрия. В интервю за RFI* Йорг Ротермел, директор на отдел енергетика на Германската федерация на химическата и фармацевтичната промишленост (VCI), отбелязва, че ембаргото върху руския петрол буди „тревога“ не толкова заради „снабдяването“, но заради „последиците от едно увеличаване на цените“
Какви са последствията за германската химическа промишленост от наложеното от ЕС ембарго върху руския петрол?
В нашия отрасъл използваме петрола като първична суровина само в 15% от продукцията ни. Смятаме, че снабдяването ни със суровини е напълно гарантирано, най-вече благодарение на развитата европейска мрежа. Ние не трябва да очакваме специални ограничения. Това, което ни тревожи преди всичко е, че ембаргото върху руския петрол ще има за резултат повишаването на неговата цена и вследствие от това повишаването на цените на нашите първични суровини. Това ще се отрази тежко на производството ни. В другите части на света цените на суровините не се покачват в същия размер както в Европа, където ние сме подложени на петролно ембарго. Химическата ни промишленост ще бъде по-малко конкурентноспособна и производството ни ще се свие. В резултат ще внасяме повече от страните, където тези продукти могат да бъдат произведени с по-малко разходи.
Има ли алтернатива на руския петрол?
Можем да купуваме петрол от други производители на световния пазар, например от Близкия Изток или от САЩ. Снабдяването на Германия и Европа с петрол е осигурено.
За разлика от петрола, не можем да заменим в краткосрочен план руския газ, защото зависим от руските газопроводи. Докато за петрола съществува добре изградена логистична система, не това е случаят на газа. Втечненият газ е алтернатива. Но от една страна количествата му на международния пазар са ограничени, а от друга – нямаме дори един терминал, където този газ може да бъде разтоварен. Ще ни трябва първо да изградим подходящи инфраструктурни системи. Освен това има повече страни износителки на петрол, отколкото на газ.
Близо 55% от потребявания в Германия газ идва от Русия. По време на извънредния европейски съвет от края на май 2022 г., френският президент Еманюел Макрон потвърди, че не може да се изключва налагането на нов пакет от санкции срещу руския газ. Какво означава това за германската химическа промишленост.
В случай на ембарго върху газа, ще се сблъскаме поне в продължение на няколко месеца с остър дефицит. Това ще доведе до свиване на производството. Химическата промишленост е най-големият потребител на газ в Германия: около 15% от него е предназначен за нашия отрасъл.
За нас газът е от значение в два аспекта. От една страна имаме нужда от него като енергоизточник. От друга – използваме природния газ, както и петрола между впрочем, като суровина. Това означава, че на основата на газа произвеждаме химически продукти, от които се произвеждат торове или пластмаси, например. Почти всички тези продукти се използват след това в промишленото производство, например палстмасите в производството на домашни електроуреди или автомобили. В случай на ембарго върху газа, цели производства ще прекратят дейността си. Ние покрепяме решенията взети на национално и на европейско равнище. Но ако ние причиняваме на себе си повече вреда, отколкото на този, когото санкционираме, мислим, че в това наистина няма смисъл.
*Превод Георги Саулов