fbpx

Цените на петрола стабилни и след решението на ОПЕК+

Цените на петрола се стабилизираха близо до триседмични върхове, след като вчера ОПЕК+ се съгласи да затегне допълнително глобалното предлагане на суров петрол, намалявайки производството с около 2 милиона барела на ден, най-голямото намаление от 2020 г. насам, пише Ройтерс.

Фючърсите на суровия петрол Brent за декември се понижиха тази сутрин с 8 цента до $93,29, след като се установиха с 1,7% по-високо в предишната сесия.

Фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) с доставка през ноември се понижиха с 15 цента до 87,61 долара за барел, след покачването с 1,4% във вторник.

Това последно действие от страна на ОПЕК+ предполага, че има ръст към текущата ни прогноза за цялата 2023 г. от $97/барел“, изтъкват анализаторите на ING.

Въпреки това, като се има предвид, че производството в някои от страните от ОПЕК+ е под целевите нива, действителното намаление ще бъде по-малко от обявените 2 милиона барела на ден.

Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия Абдулазиз бин Салман заяви, че реалното съкращаване на доставките ще бъде около 1 милион до 1,1 милиона барела на ден и то е в отговор на повишаващите се лихвени проценти на Запад и отслабващата световна икономика, съобщава още Ройтерс.

Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън разкритикува сделката като „късогледство“. Белият дом информира, че Байдън ще прецени дали да освободи допълнителни стратегически петролни запаси за намаляване на цените. Белият дом изтъква още, че ще се консултира с Конгреса за допълнителни пътища за намаляване на контрола на ОПЕК и нейните съюзници върху цените на енергията.

„Окончателното въздействие върху пазара ще зависи от продължителността на споразумението, тъй като ОПЕК+ реши да удължи своята Декларация за сътрудничество до края на 2023 г.“, коментират анализаторите на Citi, цитирани от Ройтерс, добавяйки, че съкращенията на доставките ще запазят глобалните запаси ниски за по-дълго време.

Повече от половината от намалените доставки с 1 милион барела на ден се очаква да дойде от най-големия износител в света Саудитска Арабия, смятат в RBC Capital.

Отделно от това руският вицепремиер Александър Новак заяви, че Русия може да намали добива на петрол в опит да компенсира ефекта от ценовите ограничения, наложени от Запада.

Намаляването на петролните запаси в САЩ миналата седмица също подкрепи цените. Запасите от суров петрол са намалели с 1,4 милиона барела през последната седмица на септември, до 429,2 милиона барела, съобщава Администрацията за енергийна информация.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"