До юни-юли държавата може да фукнционира нормално с всички плащания, включително и индексация на пенсиите с швейцарското правило от 1 юли. Това заяви, цитирана от „Сега“, служебният финансов министър Росица Велкова пред депутатите от бюджетната комисия.
С 11 гласа „за“, 4 против и 3 въздържали се, те одобриха на първо четене предложението на служебния кабинет бюджетът за тази година да продължи действието си и през 2023 г. до съставяне на ново правителство.
Против гласуваха от „Продължаваме промяната“, които настояват парламентът да задължи служебния кабинет да внесе редовен закон за държавния бюджет за 2023 г. „Имаме месец и половина да гласуваме нов бюджет с политиките, по които да намерим консенсус„, изтъква Асен Василев.
По думите на служебния министър, в началото на 2023 г. законът за публичните финанси позволява на правителството да тегли заем за рефинансиране падеж по стар дълг през март, а до юни може да се ползват средства от Фискалния резерв.
Управителите на НОИ и на здравната каса също увериха депутатите, че няма да има проблем в тяхната дейност догодина, ако не бъде гласуван нов бюджет.
Велкова отговори на коментара на Мартин Димитров от ДБ, които изтъкна, че ако настоящият парламент не успее да състави правителство и през март има избори, това означава да се сформира редовен кабинет чак през май, а бюджет да има през юни. Може ли дотогава да бъдем без бюджет? Има ли достатъчно буфери да посрещнем разходите при такава ситуация?, попита депутатът.
За изслушване в бюджетна комисия бе поканен и управителят на БНБ Димитър Радев, който изтъкна, че подкрепя подхода на Министерство на финансите. По думите му пазарите очакват ясни сигнали за намаляване на бюджетните дефицити, а не за разхлабване. „В противен случай има реален риск финансовите пазари да ни накажат„, предупреди Радев. За пример той даде високите лихви, които инвеститорите предлагат за българските ценни книжа.