Франция организира среща във вторник, 28 февруари, с 12 други страни от Европейския съюз с цел изграждане на съюз от държави, които да се застъпват за ядрената енергия в енергийните политики на ЕС, съобщава ройтерс.
Този ход идва на фона на разрастващ се спор между Франция, заедно със страни с подобни възгледи, които искат повече политики на ЕС за насърчаване на ядрената енергия като нисковъглероден източник на енергия, и тези като Германия и Испания, според които горивото не трябва да се поставя наравно с възобновяемите енергия.
Срещата е свикана от френския министър на енергетиката Агнес Пание-Рунаше и ще се проведе в кулоарите на срещата на енергийните министри на страните от ЕС в Стокхолм. Дебатът ще се съсредоточи върху приноса на ядрената енергия към целите, свързани с изменението на климата и енергийната сигурност, каза френски служител, изтъква още Ройтерс.
Агенцията посочва, че страните, които трябва да присъстват, са Румъния, България, Словения, Чехия, Швеция, Италия, Словакия, Полша, Унгария, Хърватия, Нидерландия и Финландия, както и Европейската комисия. Целта е да се формира проядрен съюз с други страни преди преговорите с ЕС, без да се уточнява кои политики засягат тези преговори.
Нидерландският министър на енергетиката Роб Джетен заявява, че приветства сътрудничеството, но отбелязва, че страната му не е съгласна с Франция по някои точки – включително, че ЕС трябва да даде приоритет на водорода на базата на възобновяеми източници пред други нисковъглеродни форми на гориво. „Мисля, че е много добре, че имаме платформа с ядрените държави само за споделяне на знания и опит“, казва Джетен пред Ройтерс.
Страни, включително Франция, Швеция и Унгария, вече използват ядрена енергия, докато Полша иска да построи първите си реактори. Австрия и Люксембург се противопоставят на енергийния източник, позовавайки се на опасения относно радиоактивните отпадъци и безопасността, докато други, включително Германия, постепенно спират своите реактори.
Разногласията за това как да се справят с ядрената енергия вече забавиха преговорите по новите цели на ЕС за възобновяема енергия след настояването на Париж водородът, задвижван от ядрена енергия, да се зачита към целите.