Всички сигнали показват, че икономиката на Русия е в процес на значително забавяне. През 2022 г. страната успя да устои на удара на западните санкции, но през 2023 г. сценарият е съвсем различен, посочва в свой анализ RFI.
Западните санкции първоначално доста укрепиха руската икономика, тъй като цените на газа и петрола се повишиха рязко през миналата година. Страната се възползва от тази неочаквана благоприятна възможност, като, въпреки европейското ембарго, продължаваше да продава продукцията си на ниски цени на Китай и Индия. Но цените на петрола и газа оттогава паднаха драстично и през първите четири месеца на годината, под въздействието на западните санкции, приходите на Москва от въглеводороди се сринаха с 52% на годишна база.
Припомня се, че Русия е най-големият световен износител на суров петрол и рафинирани продукти като цяло. Военните разходи достигнаха най-високото си ниво, а дефицитът на Русия изкопа огромна дупка във финансовите резерви. Друг проблем за руската икономика е липсата на работна ръка в промишлеността, особено в металургията и нефтохимията, след като 300 000 души отидоха на фронта. А страната е загубила 1,3 милиона млади хора на възраст под 35 години през 2022 г., според скорошно проучване на консултантската фирма Finexpertiza.
Срив на рублата
Друг индикатор, който свети в червено, е сривът на рублата, паднала спрямо долара до най-ниското си ниво от тринадесет месеца насам. От ноември тя загуби 20% от стойноста си спрамо зелените пари. Това е преди всичко отражение на влошаването на търговския баланс. Руската централна банка посочи миналата седмица, че балансът по текущите външни операции, който включва цялата търговия с чужбина, е паднал с 81% за една година. Внушителна цифра.
Но този спад на рублата също е следствие от бунта от миналия уикенд. Въпреки че все още е трудно да се каже дали руската мощ е отслабена от него, инвеститорите стават все по-предпазливи и предпочитат по-сигурни убежища като златото.
Досега руската финансова система се държи добре. Наистина Централната банка на Русия е загубила 300 милиарда долара в златни валутни резерви от началото на войната, но успя да предотврати пълен крах на финансовата си система. Но докога?
Тази ерозия до голяма степен се дължи на западните санкции
Западните санкции тежат все повече и повече, а Русия страда икономически от тази международна изолация. Трябва да припомним, че това е първият път, когато толкова много санкции са наложени срещу само една държава.
По отношение на БВП 2022 г. беше белязана от рецесия в Русия. МВФ казва, че растежът ще се върне през 2023 г., но внимание – това, което трябва добре да се разбере е, че този растеж би бил много по-голям в нормални времена. Разликата в нивото на производство в Русия между предвоенния период и прогнозите до 2024 г. е около 15-20 пункта. Така че Русия плаща значителна реална икономическа цена. Автомобилостроенето, например, е на практика замряло, тъй като производителите внасяха голяма част от оборудването от Германия.
Още по-важно е, че способността на руската отбранителна индустрия да попълва въоръжението си е отслабена от тези санкции. Въпреки всичко, трябва да признаем, че руската икономика не се е срина… Но докога тя ще успее да устоява? Това отново зависи от много параметри и на първо място – от продължителността на войната.