fbpx

Заводските цени у нас с един от най-големите спадове в ЕС

През юли 2023 г. производствените цени на промишлеността са паднали с 0,5% в еврозоната и с 0,6% в ЕС в сравнение с юни 2023 г. На годишна база заводските цени през юли намаляват със 7,6% в еврозоната и с 6,6% в ЕС.

България е с второ по ръст годишно намаление на промишлените цени (-18,1%), като пред нас е само Ирландия (-39,5%), сочат обобщените данни на Евростат.

В ЕС промишлените цени на производител са намалели спрямо предходния юни месец с 1,2% за междинните стоки, с 1,0% в енергийния сектор и с 0,1% за нетрайните потребителски стоки, докато цените остават стабилни за дълготрайните потребителски стоки, а цените са се увеличили с 0,2% за капитала стоки. Цените общо за промишлеността без енергетиката намаляват с 0,4%.

Най-голямо месечно намаление на производствените цени на промишлеността е регистрирано в Ирландия (-8,1%), Холандия (-2,6%) и Швеция (-1,8%), докато най-високо повишение се наблюдава в Латвия (+2,2%), Словакия (+ 1,7%) и Хърватия (+1,3%). В България се отчита леко намаление спрямо предходния месец (-0,3%).

На годишна база в ЕС промишлените цени на производител са намалели с 21,5% в енергийния сектор и с 3,9% за междинните стоки, докато цените са се увеличили с 4,5% за капиталовите стоки, с 4,6% за дълготрайните потребителски стоки и със 7,6% за нетрайните потребителски стоки. Цените в цялата промишленост без енергетиката се повишават с 1,6%.

Най-високо повишение се наблюдава в Унгария (+18,8%), Словакия (+17,8%) и Словения (+6,8%).

Данните на Евростат за индексите на заводските цени потвърждават, че най-голям принос за годишните намаления на цените има спдът на стойността на енергийните продукти.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"