Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че би бил готов да намали тарифите за Китай, за да сключи сделка с китайския създател на TikTok ByteDance за продажба на приложението, използвано от 170 милиона американци, съобщава Ройтерс.
Агенцията припомня, че ByteDance има краен срок до 5 април, за да намери некитайски купувач за TikTok или да се изправи пред забрана от САЩ по съображения за национална сигурност, която трябваше да влезе в сила през януари, съгласно закон от 2024 г. Законът е резултат от загрижеността във Вашингтон, че заради собствеността на TikTok от ByteDance Пекин може да използва приложението за провеждане на операции за влияние срещу Съединените щати и събиране на данни за американци.
Тръмп изтъква, че е готов да удължи крайния срок през април, ако не бъде постигнато споразумение относно приложението за социални медии. Той призна ролята, която Китай ще играе в сключването на всяка сделка, включително да даде своето одобрение, посочвайки, че „може би ще им дам малко намаление на митата или нещо подобно, за да го постигнат“.
Министерството на търговията на Китай заяви, че позицията му по въпроса с митата е последователна и че Пекин е готов да се ангажира с Вашингтон на базата на взаимно уважение, равенство и взаимна изгод.
Коментарът на Тръмп предполага, че продажбата на TikTok е приоритет за неговата администрация и е достатъчно важна, за да използва тарифите като разменна монета с Пекин. През февруари и по-рано този месец президентът на САЩ добави налози в размер на общо 20% към съществуващите мита върху целия внос от Китай.
Да накараш Китай да се съгласи на каквато и да е сделка, за да се откаже от контрола върху бизнес на стойност десетки милиарди долари, винаги е било най-голямата пречка за финализирането на всяко споразумение. Тръмп е използвал митата като разменна монета в преговорите за TikTok в миналото, отбелязва Ройтерс. На 20 януари, първия си ден на поста, той предупреди, че може да наложи мита на Китай, ако Пекин не успее да одобри сделката на САЩ с TikTok.
Водените от Белия дом разговори между инвеститорите се обединяват около план за най-големите некитайски поддръжници на ByteDance да увеличат дяловете си и да придобият операциите на видео приложението в САЩ, съобщи преди дни Ройтерс, позовавайки се на два източника, запознати с дискусиите.
Бъдещето на приложението, използвано от почти половината от всички американци, е висящо, откакто закон, приет с огромна двупартийна подкрепа, изисква ByteDance да се откаже от TikTok до 19 януари. Приложението дори изчезна за кратко през януари, след като Върховният съд на САЩ потвърди забраната, но достъпът беше възстановен дни по-късно, след като Тръмп встъпи в длъжност.
Тръмп бързо издаде изпълнителна заповед, с която отложи прилагането на закона до 5 април и анонсира преди месец, че може допълнително да удължи този срок, за да си даде време да постигне сделка.