fbpx

Доларът и американските акции сред най-тежко засегнатите

Новите мита на президента Доналд Тръмп разтърсиха пазарите в четвъртък, като доларът и американските акции са сред най-тежко засегнатите поради опасенията, че разширяващата се търговска война ще отприщи рецесия.

Комбинация от 10% основен налог и по-високи мита за редица други търговски партньори преобръща десетилетията на либерализация, които оформиха глобалния търговски ред. „Това е най-лошият сценарий“, заявява Джей Хетфийлд, главен изпълнителен директор на Infrastructure Capital Advisors, цитиран от Ройтерс. По думите му, има достатъчен потенциал това да изпрати САЩ в рецесия, като Хетфийлд обръща внимание на нервните настроения на пазара, заради страховете на инвеститорите.

Показателен спад на долара, 3,4% на фючърсите на Nasdaq и най-големият скок на пазара на облигации за девет месеца – всичко това показва дълбок дискомфорт от факта, че най-големият потребителски пазар в света изчезва зад тарифна стена.

„По-високите тарифи ще попречат на усилията на САЩ за намаляване на инфлацията, така че е възможна стагфлация в САЩ“, коментира Уанг Джоу, партньор в Zhouzhu Investment в Шанхай.

Фючърсите на фондовете на Фед се повишиха, тъй като инвеститорите оцениха по-високия шанс Федералният резерв да намали лихвените проценти.

Базовите 10% тарифи влизат в сила на 5 април, а по-високите реципрочни ставки на 9 април. Митата от 25% върху вноса на превозни средства влязоха в сила в полунощ и новите налози включват 34% мита върху вноса от Китай, 46% за Виетнам, 24% за Япония и 20% за Европа.

Индексът на щатския долар потъна до почти шестмесечно дъно, падайки най-много срещу сигурни убежища като йената и франка.

Първоначален спад от 3% на фючърсите на S&P 500 и спадове от близо 6% и 7%, съответно за Nvidia и Apple, бяха по-дълбоки от спадовете на пазарите в Хонконг и Токио и спадовете в ранната търговия в европейските финансови центрове.

Тези тарифи със сигурност ще накарат потребителите в Китай и други страни да консумират повече от собствените си продукти или други марки. Тръмп реши да възприеме изолационистки подход, когато компаниите от S&P 500 имат повече от 40% от приходите извън САЩ, това повишава риска от рецесия тук още повече“, изтъква и Ерик М. Кларк, портфолио мениджър в Alpha Brands в Калифорния.

В речта си в Розовата градина на Белия дом Тръмп определи налозите от гледна точка на справедливост, твърдейки, че „реципрочните“ тарифи са отговор на митата и други нетарифни бариери, наложени на стоките от САЩ. „В много случаи приятелят е по-лош от врага по отношение на търговията“, заяви Тръмп, наричайки това декларация за независимост.

Ръководителят на Европейския съюз Урсула фон дер Лайен описа митата като голям удар върху световната икономика и посочи, че 27-членният блок е готов да отговори с контрамерки.

Разбира се, някои инвеститори видяха речта в Розовата градина като отправна точка за преговори, а на пазари като Китай, който се подготви за мита и където повечето приходи се печелят на местно ниво, продажбата на акции и валутата бяха по-сдържани.

Това идва в особено деликатен момент за акциите в САЩ, тъй като в средата на март S&P 500 потвърди корекция, спад от 10% от скорошния връх и наличие на нервни настроения. Индексът завърши редовната търговска сесия в сряда с 8% под своя рекорд от февруари.

„Хората говореха по-рано за това дали яснотата ще стимулира пазара. Но сега имате яснота и никой не харесва това, което вижда“, отбелязва Жанет Гарети, главен икономист в Robertson Stephens.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"