Фалитите на криптовалутите и притесненията относно потреблението на електроенергия не са успели да спрат растежа на индустрията в Тексас, сочи водеща търговска група, позовавайки се на нарастването на търсенето на електроенергия от „миньорите“, пише Ройтерс.
Биткойн копачите консумират около 2100 мегавата от щатското захранване, посочва Лий Братчър, президент на индустриалната група Texas Blockchain Council. Това потребление на енергия се е увеличило със 75% миналата година и е почти тройно в сравнение с предходните 12 месеца, изтъква Братчър.
„Имаше някои предизвикателства пред индустрията за копаене на биткойни“, информира още Братчър, отбелязвайки, че неговата група наскоро е станала свидетел на два фалита, а други копачи са намалили разширяването си.
Индустрията също така е изправена пред нови федерални разпоредби, включително предложен 30% данък върху потреблението на електроенергия за цифрово копаене и призиви от министъра на финансите на САЩ и стоковия регулатор за регулаторна рамка.
Тази година Ню Йорк наложи забрана за добив на някои криптовалути, които работят с енергия, генерирана от изкопаеми горива. Очаква се други щати да последват примера.
Но в Тексас някои окръзи са предложили данъчни стимули, а миньорите продължават да бъдат привличани от неговата вятърна и слънчева енергия, която може да достави около 39% от енергийните нужди на ERCOT през 2023 г.
„Копането на биткойни е много енергоемък бизнес, поради което сме склонни да намираме места като Западен Тексас, които са пълни с копачи на биткойн“, казва Мат Прусак, главен търговски директор в копаещата криптовалута U.S. Bitcoin Corp, която има една от инсталациите си за копаене в 280-мегаватов вятърен парк в Тексас.
Неговият обект в МакКейми, Тексас, миналия месец е консумирал 173 000 мегаватчаса енергия – от тях около 60% от мрежата и близо 40% от близкия вятърен парк. За сравнение, средният американски дом използва около 10 MWh на година, според Администрацията за енергийна информация.
В Тексас 250 души загинаха по време на спиранията на тока през тежката зимна буря, което разкри крехкостта на щатската мрежа, а перспективата за по-високо търсене на криптовалута предизвиква тревога.