fbpx

Едва 23% от фирмите ни са увеличили онлайн срещите си през 2020-та

Ограниченията в мобилността, причинени от пандемията от COVID-19, принудиха много предприятия да увеличат или дори да преминат изцяло към цифрови технологии, за да запазят дейността си. Това показва потенциала на цифровите технологии за подобряване на икономическата устойчивост на бизнеса, коментира Евростат по повод свое проучване.

От него става ясно, че през 2020 г. 33% от предприятията в ЕС са увеличили дела на служителите с отдалечен достъп до системата за електронна поща на компанията; със същия процент (33%) се увеличава делът на персонала с отдалечен достъп до други ИКТ системи.

Сред държавите-членки на ЕС, за които са налични данни (доброволно събирани сред 19 страни от ЕС), Малта регистрира най-висок дял на предприятията, които са увеличили процента на персонала, който има отдалечен достъп до системата за електронна поща на предприятието (55%) или ИКТ системи, различни от електронната поща (58%), следвана от Холандия (42% и за двете), Германия (съответно 42% и 39%) и Белгия (съответно 40% и 43%). В другия край е Литва с едва 12%.

България е пред-предпоследна сред 19-те държави, участващи в проучването, като 17% от предприятията ни са подобрили допълнително достъпността до мейлите, а 15 на сто са сторили това и спрямо останали ИКТ системи.

По отношение на дистанционните срещи, провеждани онлайн, половината от предприятията в ЕС съобщават, че са увеличили броя им през 2020 г.

Процентът на предприятията, увеличили броя на срещите онлайн е най-висок във Финландия (79%), Малта (76%) и Швеция (71%), а най-ниски дялове са регистрирани в България (23%), Полша (29%) и Латвия (33%).




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"