fbpx

Фондовият пазар поставя всичките си яйца в една кошница — Изкуствения интелект

Години наред стратезите сигнализираха за доминацията на технологичните акции на пазара. Тази загриженост се завръща отново, като теглото на технологичните акции в S&P 500 е близо до най-високото им ниво досега.

Смята се, че рали, водено само от няколко акции, прави общия пазар по-уязвим на шокове: „Настоящата степен на струпване предполага, че рискът от рецесия далеч не е оценен“, пишат стратезите на JPMorgan, водени от Дубравко Лакос-Буяс в бележка за инвеститорите.

Анализаторите от Уолстрийт обичат да виждат широко участие, за да гарантират, че ралито може да бъде устойчиво. Този път не е така. И изтърканата загриженост относно тясното лидерство се сблъска с по-нова пречка за пазарите: манията по всичко свързано с ИИ.

Всъщност Лакос-Буяс сочи с пръст изкуствения интелект и по-специално предизвиканата от ChatGPT мания за големи езикови модели и генеративен AI, като виновник за най-новия крак в мегакап технологиите. Той твърди, че 53% от печалбата на S&P 500 тази година се дължи само на шест големи иноватори на езикови модели: Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta, Nvidia и Salesforce.

Това дори не отчита Apple, които заедно с Microsoft са двете най-големи компании в S&P 500 и възлизат на 4,7 трилиона долара пазарна капитализация, или около 13% от индекса – най-високият досега, според JPMorgan.

Не само ентусиазмът от ИИ е тласнал технологиите. Убеждението, че Федералният резерв ще намали лихвите преди края на годината, също спомогна за увеличаването на съответните акции.

Но Лакос-Буяс вижда проблеми пред технологиите, независимо от това къде отиват лихвите: „По-ниските лихви от този момент нататък могат да сигнализират за предстоящи проблеми, докато по-високите лихви вероятно ще създадат насрещен вятър за богатите коефициенти и ще подновят натиска върху цената на капитала.“

Текущите оценки вече карат някои инвеститори да спират, включително Емили Бауърсок Хил, съдружник-основател в Bowersock Capital Partners. „Наистина смятам, че ръстът на технологичните акции е прекален и в момента акциите с голяма капитализация в САЩ са на високи цени“, изтъква тя пред Yahoo Finance Live*. „Не съм от лагера, който смята, че това е страхотна възможност за покупка, особено когато погледнете оценката на пазара спрямо това къде беше в началото на 2022 г.

Какъвто и да е случаят, ако това, което тласна акциите на технологичните компании нагоре през тази година – било то оптимизъм за по-ниски лихвени проценти или ентусиазъм от ИИ – бъде ерозирано, това потенциално може да означава труден път за цялостното рали на пазара.

*Превод Георги Бурнаски




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"