Глобалните финансови регулатори внимателно следят използването на криптоактиви по време на войната в Украйна, тъй като се опасяват, че те могат да бъдат използвани за избягване на западните санкции срещу Русия, съобщава Ройтерс.
Крипто секторът на стойност 1,8 трилиона долара е в отбранителна позиция на фона на предупрежденията на американските и европейските законодатели, че компаниите за цифрови активи не са в състояние да се съобразят със западните финансови санкции, наложени на Русия след нахлуването на страната в Украйна.
Някои крипто борси отхвърлиха призивите за прекъсване на всички руски потребители, пораждайки опасения, че крипто може да се използва като начин за заобикаляне на санкциите.
Украйна също събра над 100 милиона долара в криптовалути, след като публикува призиви в социалните медии за дарения за военни и хуманитарни нужди в биткойни и други цифрови токени.
„Ние от FSB наблюдаваме конфликтната ситуация по отношение на криптовалутите“, казва Патрик Армстронг, член на секретариата на Съвета за финансова стабилност (FSB),по време на конференция на City & Financial в Лондон.
FSB, която обединява финансови регулатори, централни банки и служители на финансовите министерства от Групата на Г20-те, споделя информацията, която получава между своите членове, изтъква Армстронг.
Европейският съюз от своя страна на 9 март издаде насоки, за да потвърди, че санкциите за заеми и кредити за Русия включват криптоактиви, в опит да закрият потенциалните вратички в санкциите.
Джон Глен, финансов министър на Великобритания, каза на същата конференция, че стъпките, които вече са предприети от Обединеното кралство за поставяне на криптоактиви под ограничения срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма, ще подкрепят правоприлагането в криптоактивите.
„Смятаме, че тези стъпки активно ще подкрепят отговора на правителството на руската инвазия в Украйна“, изтъква Глен.
Дейвид Роу, служител по политиката в Британския орган за финансово поведение, споделя обаче, че 90% от крипто фирмите, търсещи одобрение за контрол срещу изпирането на пари или са оттеглили заявленията си, или са получили отказ, защото не могат да отговорят на стандартите.
Всички компании, които извършват дейност, свързана с криптовалута в Обединеното кралство, са изправени пред крайния срок 31 март за получаване на одобрения и Роу се опитва да успокои онези, които все още са останали на опашката за разрешение. „Няма да се наложи изведнъж да спрете да търгувате“, подчертава Рау.