fbpx

Незаконни крипто транзакции за над $20 млрд. през 2022-ра

Незаконното използване на криптовалути е достигнало рекордните 20,1 милиарда долара миналата година, тъй като транзакциите, включващи компании, санкционирани от САЩ, рязко са се повишили, показват данни от фирмата за анализ на блокчейн Chainalysis, цитирани от Ройтерс.

Пазарът на криптовалути се затрудни през 2022 г., тъй като нагласата за рискови сделки намаля и различни крипто фирми се сринаха. Инвеститорите останаха с големи загуби и регулаторите засилиха призивите за повече защита на потребителите.

Дори когато общият обем на крипто транзакциите спадна, стойността на крипто транзакциите, свързани с незаконна дейност, се повиши за втора поредна година, изтъкват от Chainalysis.

Транзакциите, свързани със санкционирани лица, са се увеличили повече от 100 000 пъти през 2022 г. и съставляват 44% от незаконната дейност през миналата година, каза Chainalysis.

Средствата, получени от руската борса Garantex, която е санкционирана от Министерството на финансите на САЩ през април, представляват „голяма част от незаконния обем през 2022 г.“, уточнява Chainalysis, добавяйки, че по-голямата част от тази дейност са „вероятно руски потребители, използващи руска борса“. Говорител на Chainalysis каза, че портфейлите са маркирани като „незаконни“, ако са част от санкциониран субект.

Съединените щати също така наложиха санкции миналата година на услугите за смесване на криптовалута Blender и Tornado Cash, които според тях са били използвани от хакери, включително от Северна Корея, за изпиране на милиарди долари приходи от техните киберпрестъпления.

Обемът на откраднатите крипто средства нарасна със 7% миналата година, но други незаконни крипто транзакции, включително тези, свързани с измами, ransomware, финансиране на тероризма и трафик на хора, отбелязаха спад в обема. „Спадът на пазара може да е една от причините за това“, коментират от Chainalysis. „В миналото открихме, че крипто измамите, например, носят по-малко приходи по време на bear markets (продължителен спад на цените на инвестициите)“.

От Chainalysis уточняват, че оценката им от 20,1 милиарда долара включва само дейност, записана в блокчейн, и изключва престъпления извън веригата, като например измамно счетоводство от крипто фирми. Цифрата също така изключва случаите, когато криптовалутите са печалби от престъпления, несвързани с криптовалута, като например когато криптовалутата се използва като средство за плащане при трафик на наркотици, каза Chainalysis.

Трябва да подчертаем, че това е оценка с по-ниска граница – нашата мярка за обема на незаконните транзакции със сигурност ще расте с течение на времето“, се казва в доклада, като се отбелязва, че цифрата за 2021 г. е ревизирана на 18 милиарда долара от 14 милиарда долара, тъй като са открити повече измами, добавя Ройтерс.

Междувременно днес в София МВР и прокуратурата проведоха акция срещу криптобанката Nexo, като според прокературата за последните 5 година през платформата е минал оборот от 94 млрд. долара.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"