fbpx

Обвиняват технологичните гиганти в САЩ за „посегателство“ върху психическото здраве на учениците

Facebook, Instagram, YouTube и Google са обвинени от държавните училищни власти в Сиатъл, че предизвикват депресия и опити за самоубийство сред децата, пише Capital.fr*.

Дали технологичните гиганти са отговорни за увеличаването на тревожността и депресията и дори на опитите за самоубийство сред учениците? Именно в това ги упрекват училищните власти в Сиатъл, САЩ. Те са подали жалба срещу социалните мрежи като Facebook или TikTok, обвинявайки ги в „посегателство“ върху психическото здраве на младите хора. Тази жалба е насочена срещу Facebook и Instagram, които са част от групата Meta, но също и срещу Snapchat, YouTube, срещу китайския TikTok и неговата компания майка ByteDance и Google и нейната компания майка Alphabet. Училищните власти в този град от щата Вашингтон, разположен в северозападната част на страната, казват, че искат „да държат компаниите собственици на социалните мрежи отговорни за вредата, която са причинили на социалното, емоционалното и психическото здраве на техните ученици“, се казва в разпространено от тях съобщение за пресата, цитирано от Capital.fr.

Увеличаването на броя на самоубийствата, опитите за самоубийства и посещенията в спешните отделения свързани с психичното здраве, не е случайно. (…) Тази криза се задълбочи още преди пандемията и изследванията посочиха социалните мрежи като играещи основна роля в появата на проблеми с психическото здраве на младите хора“, добавят те.

В жалбата, подадена в края на предишната седмица, те обвиняват компаниите, че експлоатират „психологията и неврофизиологията на своите потребители, за да могат те да прекарват все повече и повече време на техните платформи, (…) предизвиквайки по този начин криза в психическото здраве на младите американци“. Според жалбоподателите това се прави „с цел печалба“, защото „колкото повече време потребителите прекарват на тези платформи, толкова повече реклами могат да продават обвинените“.

Meta твърди, че е разработила инструменти

Департаментът по образование в Сиатъл, който обяснява, че е вложил ресурси, включително човешки, за да помогне на учениците, смята, че технологичните гиганти трябва да се бръкнат в джоба: „данъкоплатците не трябва да поемат тежестта на кризата с психическото здраве, която компаниите собственици на социални медии са създали„.

В обръщението си за състоянието на Съюза през 2022 г. президентът Джо Байдън призова за „търсене отговорност от социалните медийни платформи за националния експеримент, който те провеждат върху нашите деца с цел реализиране на печалба“, посочва още в жалбата си департаментът по образование в Сиатъл, който  уверява, че „предприема това действие, именно поради това“.

От Meta заявиха че са „разработили над 30 различни инструмента в помощ на тийнейджърите и семействата, включително инструменти за контрол, които позволяват на родителите да ограничават времето, което техните деца прекарват в Instagram, и технология за проверка на възрастта, която помага на тийнейджърите да имат изживявания, подходящи за нея„, заявява Антигона Дейвис, мениджър по сигурността. „Ще продължим да работим в тясно сътрудничество с експертите, политиците и родителите по тези важни въпроси“, добавя тя в коментара си, изпратен по имейл.

Google, от своя страна, посочва, че е „инвестирал значителни средства в създаването на безопасни изживявания за децата на нашите платформи“ и е „въвел солидни защити и функционалности, за да даде приоритет на тяхната сигурност“, казва Хосе Кастанеда, един от говорителите на компанията.

*Превод Георги Саулов




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"