Стандарт от три минути за постигане на услуги, е поискал Иван Станев от ДСБ по време на поредния кръг коалиционни преговори по глава електронно правителство.
Според представителя на ДБ, цитиран от „Дневник“, с предлагания пакет мерки ще се прекратят корупционните практики и значимо ще се намалят разходите. По думите му, центърът за данни трябва да е на едно място в администрацията, а всички други да работят с тях.
Станев предлага още свързаността да става чрез регистри, а не чрез документи, да се изградят общи каталози в облака и да се предоставят общи номенклатури.
Според Демократична България трабва да се оптимизират вписването на имот или издаване на лични документи чрез премахване разнасянето на документи, както и заявяване на всички услуги по електронен път.
ДБ искат и отпадане на печатите и всички хартиени документи, в т.ч. стикери и талони, трудови книжки и др.
Сред мерките на ДБ са още:
- сигурна електронна идентификация чрез достъпна национална схема, но и частни доставчици,
- отпадане на най-често използваните удостоверения и замяна с вътрешни административни услуги
- изграждане на ключови системи и регистри като за наказателна дейност, здраве, годишни отчети, гражданска регистрация и адресен регистър
- прозрачен и отчетен системен интегратор с каталог на услуги, но да не „летят едни пари между администрация и „Информационно обслужване“
- централизирано закупуване на лицензи
- икономии от мащаба чрез държавен облак
- електронизиране на регистри чрез централизирана система
- създаване на звена за ръководене на проекти в администрацията
- създаване на длъжности – секретар по информационни технологии и секретар по информационна сигурност, каквито има в бизнеса
- централизирано предоставяне на процеси в общината. Освен това се предлага данните от регистрите да са налични в реално време.
Дигитализацията да стане приоритет искат от „Има такъв народ“. Любомир Каримански предлага да има Министерство на дигитализация, в което да влезе и досегашната агенция „Електронно управление“.
Електронно гласуване, намаляване на бюрокрацията и участие на гражданите на всички управленски нива – това са основните искания на „Има такъв народ“, пише още „Дневник“.
Според Любомир Каримански чрез изкуственият интелект не само ще се намалят разходите, а и грешките в процеса на работа. Сред местата, в които би могъл да е полезен, са насрочване на срещи в институции, класифициране на спешни случаи в болници и пожарни и др.