fbpx

Петролът падна под 100 долара на барел. Но Русия не се отказва от опитите си да помпа цената нагоре – последен опит за внасяне на напрежение е решението на Русия да спре износа на казахски петрол за 30 дни. Така че едва ли пазарът ще се успокои скоро, коментира във фейсбук профила си икономистът Георги Ангелов:

Цената на зърното от своя страна се срина последните седмици и се върна на нивата отпреди началото на войната в Украйна. Въпреки че Русия все още блокира украинските пристанища и износът през тях е невъзможен. Но Украйна все повече изнася зърно чрез камиони и влакове, след което се претоварва на други пристанища в Европа.

При природния газ обаче руската стратегия все още работи – газът поскъпна двойно откакто Газпром намали с 60% доставките по Северен поток 1. На практика всеки път когато се успокои пазарът на природен газ в Европа, Газпром измисля нова схема, за да внесе напрежение и да вдигне цените. И това започна далеч преди войната – още преди година за първи път Газпром ограничи доставките за Европа, което доведе до скок в цените на газа с 900%.

Накратко, изчезват някои от източниците на инфлация сред суровините – но енергийният шок от газа в Европа остава (съответно и токът в Европа е скъп, защото голяма част от него се произвежда от газ). Добре че България има инфраструктура за алтернативни доставки на газ и вече получава пълните количества азерски газ, но трябва да се осигурят и по-дългосрочни договори, за да има сигурност на доставките. България фиксира цената на тока за бизнеса на 25 ст на киловатчас – при пазарни цени, които са в пъти по-високи, българският бизнес ще има конкурентност в това отношение.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"