fbpx

Драстични увеличения на цените на топлоенергията и електроенергията предвижда Комисията за енергийно и водно регулиране. Това е записано в проектите за решения, които ще бъдат взети на закрити заседания в края на месеца и ще влязат в сила от 1 януари 2022г. С предложените проекти за решение КЕВР поставя в сериозна опасност енергийната система на София. Да погледнем фактите.

КЕВР е решила да промени утвърдените от 1 юли 2021г. цени на топлоенергията за столицата от 118.18 лв. на 153.07 лв. за 1 MWh(Фигура 1). Увеличението е с 29.53% или с 34.90 лв. за веки 1 MWh. Това е убийствено за всеки един потребител на топлоенергия. И то не е най-страшното.

В действителност увеличението е много по-голямо

Всеки потребител си дава сметка за истинския ръст на топлоенергията, сравнявайки я с фактурата си за същия месец през предходната година. Хайде да вземем една условна сметка от 100 лв. от януари 2021г. Цената тогава бе 98.51 лв. за 1 MWh. С увеличенията от 1 юли 2021 г. и увеличението, предвидено от 1 януари 2022 г., тези потребители ще трябва да заплатят с 54.56 лв. повече за януарската си сметка. Така увеличението става с фрапиращите 55.39% в рамките на една година. Към целия този колапс на сметки трябва да се прибавят и кражбите на Топлофикация София, които тя извършва, продавайки ни по-големи количества топлоенергия във всеки един от месеците на текущия отоплителен сезон 2021/2022г., независимо от това дали средните температури, за който и да е месец, са били по-ниски или по-високи от съответните месеци на предходната година.

И за да не бъда голословен, препоръчвам на всеки да си погледне фактурите за месеците май и юни 2021г. и да се увери, че въпреки по-високите температури през тези месеци, спрямо съответните месеци на 2020г., Топлофикация София по най-безочлив начин си е позволила да ни продаде по-високи количества топлоенергия.

Каква опасност грози електрическата мрежа на Столицата?

При така заложеното увеличение, потребителите ще потърсят вариант да спестят (поне те така си мислят) част от топлоенергията. Малко са нещата, от които може да се спести от една сметка на Топлофикация, тъй като тя всяка година залага в параметрите на абонатните станции да продаде повече топлоенергия, отколкото предходната година. Разпределението на крайната топлоенергия за битовите потребители (БГВ, сградна инсталация и отопление) става само и единствено в процетно отношние. Не може да се спести от сградна инсталация, тъй като тя е константна като обем. Ако някой реши да пести от топлоразпределителните точки, то той няма да спести от тях, а намалявайки ги чрез потреблението си, той ще направи тези единици по-скъпи. Единственото перо от сметката, от което може да се спести е топлата вода. И то само и единствено, ако всички останали съседи в рамките на абонатната станция не намалят своето потребление. Предвид това безобразно увеличение обаче, това едва ли ще се случи. Хората масово ще започнат да пестят топлата вода с надеждата това да намали сметките им, тъй като топлоенергията за битово горещо водоснабдяване е около 50% от цялата сметка за отчетния период.

Съществува сериозна опасност, известна част от потребителите на топлоенерргия да преминат на алтернативен начин за отопление, който в Столицата е единствено електроенергия.

От 1 януари е предвидено увеличение и на електроенергията. За ЧЕЗ предвиденото е от 1 януари 2022г. цената да се увеличи с 10.48% (Фигура 1). Като прибавим и увеличението от 1 юли 2021г., то общото увеличение от началото на 2022г. спрямо 1 януари 2021г е 16.57%.

И така, на кантар са заложени 55.39% увеличение на топлоенергията срещу 16.57% увеличение на електроенергията през януари на годишна база. Това ще подтикне част от потребителите на топлоенергия да преминат на бойлери, като източник на топла вода. Друга част ще решат, че климатикът става все по-изгоден вариант за отопление. Това пък със сигурност ще се отрази на натоварването на електрическата мрежа на Столицата и тя едва ли ще издържи.

Колко пари иска да прибере Топлофикация София от потребителите?

Исканията на Дружеството за усвояване на финансов ресурс са пословични със своята наглост. Ще спомена само две цифри и ще оставя изводите за потребителите на топлоенергия в столицата.

За 2020г., приходите от дейността на Топлофикация София са в размер 401 млн. лв. В проекта за решение на КЕВР за увеличение цената на топлоенергията е записано, че исканите от Топлофикация София „необходими приходи“ трябва да бъдат 1.03 млрд. лв., иначе казано ръст от близо 157%, или с 629 млн. лв. повече.

Размисли за монополиста Топлофикация София

Преди повече от 30-40 г. с най-добри намерения Държавата е построила системата за отопление на населението в Столицата с топлинна енергия. И за да може изобщо да просъществува тази система, Държавата е поддържала икономически изгодни за населението цени. Едновременно с това и поради тази причина столичани са закрепостени към столичното парно в по-голяма или по-малка степен. С течение на годините Дружеството се е превърнало в котило на корупционни схеми и източване на сериозни финансови ресурси. Умишлено не са били изградени алтернативи за отопление за нуждите на столичани. Нито с газификация, нито със стабилна електрическа мрежа. Всъщност, дори и при наличието на такива, закрепостяването на столичани към парното е неминуемо, поради вертикалната структура на вътрешната за сградите мрежа. За да е сигурен монополът – Държавата или управляващите от нейно име са направили поне две много важни стъпки за бетонирането на Топлофикация София, като неразбиваема крепост с гриф „монопол“.

Първата е включването на Дружеството в енергийната система на страната с такъв дял, с който го превръща в обект от националната сигурност и фалитът му по същество е невъзможен.

Втората стъпка е създаването на нормативни актове, с които Дружеството става едностранен диктатор в определяне на цените и количеството на продаваната стока – „топлоенергия“. Контролът на количеството продавана топлоенергия е изцяло в ръцете на Дружеството, което е собственик на абонатните станции, намиращи се на територията на домовете ни. Определянето на цената става също според вижданията, приумиците и щенията на управляващите Дружеството, които предявяват своите претенции за цената на топлоенергията. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) доказа през годините, че е беззъба структура, от която нищо не зависи и в прерогативите й е единствено да ограничава до някъде цените на топлоенергията. С две думи, Топлофикация София реално определя както количеството, така и цената на топлоенергията. За столичани остава единствено да плащат.

Решението на проблема би могло да се опише единствено като „цугцванг“, за което и да е правителство. Както всички неща в България, добрата преди години идея се е превърнала в уродливо чудовище на демокрацията. Следствие на това, единственият възможен изход е покриване на така наречените загуби на дружеството от Държавата.

Практиката показва, че колкото повече се увеличават цените на топлоенергията, толкова повече са потребителите, които отказват да плащат неконтролируеми от тях суми.

Какви са предвижданите увеличения на топлоенергията на дружествата в страната?

Ето как би изглеждало увеличението на сметките за клиенти на ЧЕЗ след 1 януари 2022г., спрямо година по-рано.

Странното в цялата ситуация е, че всички тези увеличения се искат при смяната на правителството, при липса на все още активно работещ парламент и то от Комисия за енергийно и водно регулиране, чието ръководство е с изтекъл мандат. Така отговорността за увеличенията на топло и електроенергията отново ще е… на никого.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"