fbpx

Новите кризи и страничните им ефекти, които дестабилизират цели региони

Нестабилните и страдащите от конфликти държави бяха сред най-тежко засегнатите от пандемията, войната на Русия в Украйна, повишаването на цените на енергията и храните, изменението на климата и засилената политическа нестабилност. Всяка нова криза влошава основните нестабилности и създава странични ефекти, които могат да дестабилизират цели региони, изтъткват авторите на анализ, публикуван в блога на Международния валутен фонд…

Конфликтите насилствено разселиха рекордните 108,4 милиона души миналата година, много от тях бежанци, приютени в съседни страни, където фискалните условия вече са затегнати и перспективите за растеж са слаби. Нестабилността и конфликтите водят до фрагментация и могат да причинят обрати в търговията, капиталовите потоци и инвестициите. Следователно подкрепата на нестабилните държави чрез укрепване на техните икономически и фискални институции е глобално обществено благо, тъй като всички страни могат да се възползват.

Икономическите последици от пандемията възпрепятстват разработването на политики в тези страни, които претърпяха големи икономически загуби в сравнение с прогнозите преди пандемията. 39-те нестабилни и засегнати от конфликти държави претърпяха голяма загуба в темповете на икономически растеж между 2019 г. и 2023 г. в сравнение с прогнозите преди пандемията.

Публичните финанси също се влошиха. Загубите на приходи по време на пандемията бяха значителни и не се очаква да се възстановят в съответствие с увеличените разходи. Тези развития ще натоварят държавните бюджети и ще продължат да увеличават фискалния натиск.

Освен това икономическата и фискалната слабост увеличи тежестта на дълга. Държавният дълг като дял от брутния вътрешен продукт е намалял от своя връх на пандемията, но сега се предвижда да започне да нараства отново през следващата година. Преди това предвиждахме тази мярка да продължи да намалява.

В допълнение към ограниченото пространство в държавните бюджети, нестабилните държави споделят много структурни характеристики, които ги правят особено уязвими на икономически сътресения, по-специално слаби институции, големи неформални сектори и предизвикателства в управлението.

Нестабилността, бедността и климатичните рискове също оказват влияние. Например в Чад и Гвинея Бисау хората живеят в крайна бедност и нямат достъп до основни услуги. В Буркина Фасо, Йемен и Сомалия тези условия се влошават от продължителни въоръжени конфликти, които принудително разселиха милиони хора. Тихоокеанските островни държави са силно изложени на природни бедствия и рискове, свързани с климата.

МВФ е една от многото организации, предоставящи подкрепа, но играе решаваща роля. Нашите дейности включват съвети за финансиране и икономическа политика на правителствата, както и развитие на капацитета, което включва техническа помощ и обучение за укрепване на икономическите институции, за които външното финансиране от донори е от решаващо значение.

Стратегията на МВФ за 2022 г. за нестабилни и засегнати от конфликти държави се съсредоточава върху приспособяването на тези дейности още повече към всяка страна. По-тясната подкрепа за властите и засиленият диалог с партньорите са важни елементи от новата рамка. За да подпомогнем укрепването на институциите и изготвянето на политики, ние засилваме развитието на капацитета и разширяваме присъствието си в нестабилни държави.

Солидните икономически основи са решаващ елемент за насърчаване на приобщаващ растеж и намаляване на бедността във всяка страна. В нестабилните държави това изисква няколко политически цели:

  • Увеличаване на данъчните приходи, контролиране и приоритизиране на държавните разходи и управление на публичния дълг.
  • Развитие на добре функциониращи централни банки и осигуряване на стабилни финансови институции.
  • Укрепване на управлението и антикорупционните закони и институции, включително за ограничаване на прането на пари и финансирането на тероризма.
  • Публикуване на навременна и точна икономическа статистика.
  • Разработване на макроикономически рамки и основни инструменти за информиране на политически решения.

Правителствата в нестабилни държави често са изправени пред труден избор, когато се съчетаят икономически кризи, политически разделения, несигурност и социални вълнения. Ограничените ресурси изправят политиците пред трудни компромиси между политики, които могат да имат непредвидени последици по отношение на данъчното облагане, дълга, икономическия растеж и социалните разходи.

Създаването и укрепването на ефективни национални институции или изграждането на държавата изисква лидерство, търпение и смирение. МВФ засилва развитието на своя капацитет, за да помогне на страните да се справят със сложните и трудни предизвикателства, пред които са изправени.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"