fbpx

Азия и Тихият океан са сравнително светла точка на фона на по-мрачния контекст на нестабилното възстановяване на световната икономика, се посочва в статия от блога на Международния валутен фонд…

Както показва Графиката на седмицата, регионът ще допринесе за около 70 процента от глобалния растеж тази година – много по-голям дял, отколкото през последните години.

Нашата последна Регионална икономическа перспектива описва устойчивостта на най-динамичния регион в света и важните предизвикателства, пред които са изправени неговите политици. Растежът в Азия и Тихоокеанския регион се очаква да се ускори до 4,6 процента тази година от 3,8 процента миналата година.

Основното развитие е повторното отваряне на Китай, където растящото потребление стимулира растежа в региона, въпреки по-слабото търсене от останалия свят. Рисковете за перспективите включват странични ефекти от по-голямо от очакваното затягане на паричната политика на САЩ и прекъсвания на веригата за доставки, свързани с геоикономическа фрагментация.

Източник: МВФ

Но регионът е изправен и пред важни предизвикателства. В краткосрочен план паричната и фискалната политика ще трябва да останат строги, за да върнат трайно инфлацията към целите на централната банка и да стабилизират публичния дълг. Ще е необходим интегриран политически отговор, използващ всички налични инструменти, за да се управляват глобалните шокове. Въпреки че финансовите системи на Азия не са имали големи въздействия след неотдавнашните банкови сътресения в Съединените щати и Европа, те трябва да бъдат внимателно наблюдавани, като се има предвид високият ливъридж сред домакинствата и корпорациите.

В по-дългосрочен план се очаква китайската икономика, която е основният двигател на регионалния и глобален растеж от десетилетия, да се забави значително в лицето на неблагоприятната демография и забавянето на производителността. Регионът трябва да даде приоритет на структурните реформи, за да стимулира дългосрочния растеж, включително чрез иновации и цифровизация, като същевременно ускори прехода към зелена енергия.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"