fbpx

AI може да повиши производителността, но трябва фирмите да го използват

Въпреки че икономистите се опитват да определят количествено потенциалните печалби в производителността в цялата икономика, които изкуственият интелект (AI) може да донесе, няма консенсус относно въздействието на тази технология. Основна предпоставка за процъфтяването на AI е приемането от фирмите. И това зависи, наред с други неща, от технологичната готовност на фирмите, инвестиционния капацитет и регулирането.

В публикация в блога на ЕЦБ авторите представяме нови данни от корпоративно телефонно проучване (CTS) на банката относно приемането на AI от фирмите. След това се прави преглед на множеството други фактори, които ще повлияят на въздействието на ИИ върху растежа на производителността. Разбирането на тази динамика е от съществено значение за политиците и бизнес лидерите, за да използват потенциала на ИИ за устойчив икономически растеж.

Възприемане на AI сред водещи европейски фирми

За да получите представа за скоростта, с която AI се възприема от европейските фирми, изданието от юни 2024 г. на Corporate Telephone Survey (CTS) на ЕЦБ включваше модул, посветен на тази тема. Резултатите за фирмите, участващи в проучването, предполагат две важни тенденции: Първо, европейските фирми наистина постоянно приемат AI поради различни причини. Второ, обаче, делът на служителите, които редовно използват AI на работното място, все още е малък.

По-конкретно, резултатите от проучването показват широко разпространено, но умерено усвояване досега сред фирмите. Около 75% от анкетираните фирми – сред най-големите в еврозоната – твърдят, че вече използват ИИ в ежедневните си бизнес операции, въпреки че повечето от тях съобщават, че по-малко от 25% от техните служители го правят. Най-честите приложения на AI са свързани с подобряване на достъпа до информация или създаване на персонализирано уеб съдържание. Повечето фирми заявяват, че не възнамеряват да намалят броя на служителите си чрез приемането на AI.

Въпреки че използването на AI инструменти може да е относително често срещано сред големите фирми от еврозоната, скорошно проучване на Евростат подчертава разликата в нивата на приемане между големите и малките фирми. Според това проучване по-малко от 12% от малките предприятия в ЕС използват поне една AI технология, докато повече от 40% от големите фирми го правят.

Оценка на макроикономическите печалби в производителността от приемането на AI

Приемането е основната предпоставка, за да може ИИ да окаже въздействие. Няколко други фактора обаче ще определят как тези технологии се разпространяват и влияят върху растежа на производителността.

Първо, текущите оценки се основават на днешното състояние на ИИ, като се приема, че ИИ може да се приложи само към ограничен набор от задачи в икономиката. Играта ще се промени, ако изкуственият интелект се окаже в състояние да се справи с всякакви задачи, превръщайки се в така наречения „общ изкуствен интелект“. Това може да има потенциала да прокара границата на иновациите и да замени задачите в по-голям брой професии. Следователно печалбите в производителността могат да се умножат. Второ, за да могат фирмите да използват ИИ, може да се наложи да инвестират в капитал, особено в човешки умения и нематериални активи, което в крайна сметка ще подпомогне производителността. Освен това печалбите могат да бъдат увеличени, ако отчетем разпространението на производителността в секторите.

Трудно е да се прецени колко силно тези фактори могат да повлияят на икономиката. Един полезен метод за количествено определяне на макроикономическите печалби в производителността разглежда дела на задачите, изложени на AI, и потенциалните печалби за всяка задача. Получените оценки варират значително – от 0,07 процентни пункта (pp) до 1,5 процентни пункта на година,  тъй като не съществува консенсус относно задачите, които могат да бъдат автоматизирани, до каква степен те могат да бъдат автоматизирани или относно ползите, които AI би донесъл на всяка от тях.

Но, отново, потенциалните печалби зависят от приемането на AI от фирмите. Ние използваме два показателя, обобщаващи колко лесно може да бъде за дадена страна да приеме AI, за да илюстрираме как различните нива на приемане във фирмите могат да взаимодействат с общата приложимост на AI за различни задачи в икономиката.

За тази цел ние коригирахме оценките за повишаване на производителността въз основа на два показателя: Първо, индексът на готовност на МВФ, който измерва доколко страните са подготвени за ИИ по отношение на например цифрова инфраструктура, регулиране и работна сила. И второ, индексът на производствения капацитет на ООН, който включва 42 икономически характеристики и тяхната роля за производителността, като транспорт, образование или качество на институциите (червени точки). Изчислява се също така как факторите, обхванати от двата индекса заедно, могат да намалят очакваните печалби в производителността. За еврозоната това би намалило печалбите в производителността до около 3,1 процентни пункта за 10 години, ако се вземе предвид едното, и 2,9 процентни пункта, ако се вземат предвид и двете (зелени точки).

Предстоящото предизвикателство

Европейските фирми бавно възприемат AI технологии. Въпреки това, очакваното увеличение на производителността остава несигурно. Дали и до каква степен навлизането на AI инструменти ще повиши продукцията на фирмите зависи от няколко фактора: бъдещото развитие на технологията, широкото й използване сред работници и задачи и капацитета на фирмите да се възползват от новите технологии. В момента условията не изглеждат идеални в някои страни от ЕС. Политиците могат да имат два начина да помогнат на фирмите да се възползват от предимствата на тези нови технологии. Първо, улесняване на наличието на необходимите умения и инструменти за внедряване на AI. Второ, прилагане на структурни реформи, които насърчават динамичната бизнес среда и изграждането на цифрови инфраструктури като цяло.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"