fbpx

Белият дом публикува списък с търговските бариери за САЩ по света

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп публикува енциклопедичен списък на политиките и разпоредбите на чужди държави, които счита за търговски бариери. Това се случва два дни преди Белият дом да наложи на глобалните търговски партньори реципрочни мита, съобщава Ройтерс.

Годишният национален доклад за търговска оценка на Службата на търговския представител на САЩ относно бариерите във външната търговия изброява средните прилагани тарифни ставки за страните търговски партньори и нетарифните бариери, вариращи от тежки разпоредби за безопасност на храните до изисквания за възобновяема енергия и правила за обществени поръчки.

Очаквано, най-обемни са статиите за Китай – 48 страници и Европейския съюз – 34 страници.

Реципрочните тарифи на Тръмп, които се очаква да бъдат обявени в сряда, имат за цел да изравнят по-високите тарифни ставки на други страни за конкретни стоки и да компенсират нетарифните бариери, които поставят износа на САЩ в неизгодно положение.

Миналата седмица Тръмп обяви 25% мита върху вноса на автомобили в САЩ в ход, насочен към възстановяване на производството в САЩ, но който заплашва с нови ценови шокове.

„Нито един американски президент в съвременната история не е признавал широкообхватните и вредни бариери за външна търговия, пред които са изправени американските износители“, посочва търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър, изтъквайки приноса на Тръмп в това отношение. „Под негово ръководство тази администрация работи усърдно за справяне с тези нечестни и нереципрочни практики, като помага за възстановяване на справедливостта и поставя трудолюбивите американски бизнеси и работници на първо място на световния пазар“, добавя Гриър, цитиран от Ройтерс.

Не е ясно как докладът от 397 страници ще повлияе на реципрочните тарифни планове на Тръмп. Търговският съветник на Белия дом Питър Наваро често се оплаква, че данъците върху добавената стойност, събирани от страните от Европейския съюз, действат като допълнителна тарифа и експортна субсидия, когато се възстановяват за автомобили, изнесени за САЩ. Но докладът на USTR не посочва ДДС като търговски бариери в обсъждането на политиките на ЕС, като вместо това се фокусира върху данъците върху цифровите услуги и новия механизъм за корекция на въглеродните граници на блока.

Много от изброените търговски бариери са от техническо естество или са резултат от правителствена регулация, която блокира някои износи от САЩ, като забавяне на одобренията на ЕС за генетично модифицирани култури или забрани за внос на селскостопански продукти, съдържащи остатъци от определени видове пестициди.

Докладът отбелязва новото изискване на ЕС за минимално количество рециклирано съдържание в пластмасови опаковки като потенциално създаващо „неоправдани бариери пред износа на САЩ“, като се казва, че САЩ ще работят с ЕС за прилагането на правилото.

Докладът също така подчертава дългогодишни източници на търговски спорове, като канадската система за „управление на доставките“ за млекопреработвателната, птицевъдната и яйчната промишленост, които използват производствени ограничения за вносни квоти и високи мита, с извънквотни тарифи за сирене от 245% и за масло от 298%. Тръмп се оплака от високите мита за млечни продукти в Канада, заявявайки, че „ще бъдат посрещнати с абсолютно същите мита, освен ако не ги премахнат“.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"