Китайският президент Си Дзинпин вероятно ще пропусне срещата на върха на лидерите на Г-20 в Индия следващата седмица, съобщават пред Ройтерс източници, запознати с въпроса в Индия и Китай.
Срещата на върха в Индия е разглеждана като място, на което Си може да се срещне с президента на САЩ Джо Байдън, който потвърди присъствието си, в момент, в който двете суперсили се стремят да стабилизират отношенията, влошени от редица търговски и геополитически напрежения.
Си се срещна последно с Байдън в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Бали, Индонезия, миналия ноември.
Руският президент Владимир Путин вече обяви, че няма да пътува до Ню Делхи и вместо това ще изпрати външния министър Сергей Лавров.
Високопоставен държавен служител от приемащата Индия е посочил пред Ройтерс, че са „наясно, че ще дойде премиерът“ на мястото на Си.
Китайски източници са посочили, че не са запознати с причината за очакваното му отсъствие.
Очакването за среща между Си и Байдън беше подхранвано от поток от висши служители на САЩ, посетили Пекин през последните месеци, включително посещение на министъра на търговията Джина Раймондо по-рано тази седмица.
Друга предстояща среща на върха, за която се предвиждат разговори лице в лице между двамата лидери, е срещата на лидерите на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество в Сан Франциско на 12-18 ноември.
Си, който си осигури безпрецедентен трети мандат като лидер миналия октомври, направи едва няколко задгранични пътувания, откакто Китай внезапно премахна строгия граничен контрол, предизвикан от пандемия тази година. Той обаче присъства на среща на лидерите на групата БРИКС в Южна Африка миналата седмица.
Няколко министерски срещи на Г-20 в Индия преди срещата на върха завършиха със спорни резултати, тъй като Русия и Китай заедно се противопоставиха на съвместни изявления, включващи параграфи, осъждащи Москва за нейното нахлуване в Украйна миналата година.
Си и индийският премиер Нарендра Моди проведоха разговор в кулоарите на срещата на БРИКС в Йоханесбург и обсъдиха намаляването на напрежението в двустранните отношения, което се влоши след сблъсъците по тяхната хималайска граница през 2020 г., довели до смъртта на 24 войници.