Според публикувания годишен доклад за водите за къпане почти 85 % от обектите за къпане в Европа през 2021 г. са отговаряли на най-строгите „отлични“ стандарти на Европейския съюз за качество на водите за къпане.
Оценката, изготвена от Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) в сътрудничество с Европейската комисия, се основава на мониторинга на 21 859 места за къпане в цяла Европа и дава добра представа за това къде могат да се намерят най-добрите места за къпане това лято.
България се представя на ниво, като от 96 места за къпане 86 (89.6%) са със стандарт „отличен“, 9 (9.4%) „добър“ и 1 „задоволително“. 95.8% от местата за къпане у нас са крайбрежни, а 4.2 на сто – вътрешни, сочат още данните от доклада.
Сред основните констатации в документа са, че качеството на крайбрежните зони, които съставляват до две трети от всички места за къпане, като цяло е по-добро от това на местата за къпане във вътрешността. През 2021 г. 88 % от крайбрежните места за къпане в ЕС са класифицирани като места с отлично качество в сравнение със 78,2 % от местата във вътрешността. От приемането на Директивата за водите за къпане през 2006 г. делът на „отличните“ обекти се е увеличил, и през последните години поддържа стабилни около 88 % за крайбрежните и 78 % за вътрешните места за къпане.
В доклада се констатира, че през 2021 г. минималните стандарти за качество на водата са били постигнати в 95,2 % от обектите. В Австрия, Малта, Хърватия, Гърция, Кипър, Дания и Германия 90 % или повече от водите за къпане отговарят на стандарта за „отлично“ качество.
Делът на обектите с лошо качество е намалял от 2013 г. насам. През 2021 г. води за къпане с лошо качество има в 1,5 % от всички обекти в ЕС в сравнение с 2 % през 2013 г. Лошото качество често се дължи на краткосрочно замърсяване. В доклада се подчертава, че по-добрата оценка на източниците на замърсяване и прилагането на мерки за интегрирано управление на водите могат да спомогнат за подобряване на качеството на водите.