fbpx

Човечеството превиши ресурсите на Земята и вече живее на екологичен кредит

Денят на превишаване се изчислява от неправителствената организация Global Footprint Network, уточнява изданието journaldeleconomie.fr.

Всяка година тази дата идва като сигнал за тревога. През 2025 г. денят на превишаването на ресурсите на Земята се оказа на 24 юли. Това означава, че само за седем месеца човечеството е изчерпало всички природни ресурси, които Земята може да възстанови за една година. Така че, от днес, 25 юли, ние живеем на екологичен кредит, черпейки от резервите на планетата за сметка на бъдещите поколения.

Този тъжен праг днес е достигнат най-рано през последните десет години. И проблемът е, че нещата се влошават в сравнение с времената от преди Ковид-кризата. През 2019 г. тази дата се падна на 29 юли. През 2020 г. тя отстъпи на 22 август поради забавянето на световния икономически растеж, свързано с наложените санитарни ограничения. Но оттогава свръхпотреблението започна с нова сила.

Какво е това „ден на превишаването“?

Денят на превишаването се изчислява от неправителствената организация Global Footprint Network, в партньорство с много други екологични организации от различни страни. Той се основава на една проста идея: сравняването на това, което природата е способна да произведе (дървесина, вода, храна и т.н.), с това, което ние потребяваме. Когато нашето търсене надвиши това, което Земята може да осигури за една година, тогава преминаваме прага на устойчивостта.

Колкото по-рано настъпва този ден през годината, толкова по-голям е нашият екологичен отпечатък. Това ясно показва нашата неспособност да живеем в рамките на ограниченията, поставени ни от планетата.

Ден, който настъпва все по-рано и по-рано

Ето движението на деня на превишаването през последните години:

  • 2019 г.: 29 юли
  • 2020 г.: 22 август (настъпва по-късно поради ограниченията заради COVID-19)
  • 2021 г.: 29 юли
  • 2022 г.: 28 юли
  • 2023 г.: 2 август
  • 2024 г.: 1 август
  • 2025 г.: 24 юли

В рамките на две години сме загубили осем дни. И ако сравним с 2020 г., една извънредна година, е загубен цял месец.

Защо тази дата настъпва все по-рано и по-рано? Потребяваме твърде много, твърде бързо и твърде неефективно. Производство на храни, дърводобив, свръхулов, потребление на енергия, емисии на CO₂… всичко това е далеч отвъд това, което екосистемите могат да понесат.

И въпреки призивите за икономия, промяната се извършва твърде бавно. Увеличаването на материалните нужди, особено в най-богатите страни, тегли това свръхпотребление. Например: ако всички живееха като средностатистическия французин, денят на превишаването щеше да настъпи на 5 май. Необходими са 2,9 планети, за да се поддържа такъв темп.

Ако продължим по този път, денят на превишаването може да настъпи някъде през пролетта. Това би означавало, че повече от половината от годината ще се живее на екологичен кредит, който природата никога не би могла да възвърне.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"