Пет години, след като Световната здравна организация за първи път описа епидемията от коронавирус COVID-19 като пандемия, последиците от нея все още се усещат върху световната икономика, изтъква коментар на Ройтерс
COVID-19 и усилията за ограничаването му предизвикаха рекорден държавен дълг, удариха пазарите на труда и промениха потребителското поведение. Неравенството се увеличи, докато дистанционната работа, дигиталните плащания и промените в моделите на пътуване продължават.
Въпреки че непосредственият шок отмина, наследството на COVID-19 продължава да прекроява световните икономики и пазари.
Дълг, инфлация и лихви
След като страните заеха пари, за да защитят благосъстоянието и поминъка, глобалният държавен дълг се повиши с 12 процентни пункта от 2020 г. насам, като по-рязко увеличение се наблюдава в нововъзникващите пазари. Пандемията предизвика високи нива на инфлация, което се оказа основен проблем на изборите в САЩ през 2024 г. Подхранвана от разходите след блокирането, държавните пакети от стимули и недостига на работна ръка и суровини, инфлацията достигна своя връх в много страни през 2022 г.
За да компенсират нарастващите цени, централните банки повишиха лихвените проценти, въпреки че интензивността на техните интервенции варираше в широки граници. Суверенните кредитни рейтинги, които отразяват способността на страната да изплаща дълговете си, бяха намалени, тъй като икономиките бяха затворени и правителствата поеха огромни количества допълнителен дълг, за да запълнят дупките, останали в публичните финанси.
Данните от Fitch Ratings показват, че средният глобален суверенен кредитен рейтинг остава с една четвърт по-нисък, отколкото беше в началото на пандемията, отразявайки финансовите предизвикателства, влошени от пандемията, инфлацията и по-строгите финансови условия. За по-малко богатите страни с нововъзникващи пазари средната стойност остава приблизително половин степен по-ниска. По-ниските кредитни рейтинги обикновено водят до по-високи разходи за заеми на международните капиталови пазари.
Промени в труда и пътуването
Пандемията причини загуба на милиони работни места, като по-бедните домакинства и жените са засегнати най-тежко, според Световната банка.
С отслабване на блокировките заетостта възвърна инерция, но със значително изместване към сектори като хотелиерство и логистика поради нарастващия сектор за доставка на дребно. Участието на жените в работната сила намаля през 2020 г., най-вече поради прекомерното представителство на жените в силно засегнатите сектори като настаняване, хранителни услуги и производство, както и тежестта на грижите за децата, които остават вкъщи от училище. Оттогава обаче разликата в заетостта между половете леко е намаляла, показват данните.
Навиците за пътуване и свободното време също се промениха. Докато хората пътуват и се хранят навън толкова, колкото през 2019 г., увеличаването на работата от вкъщи намали пътуването до работното място в големите градове като Лондон, където използването както на метрото, така и на автобусите остава с около милион по-малко пътувания на ден, отколкото преди пандемията.
Секторът на авиокомпаниите беше един от най-тежко засегнатите от пандемията, записвайки загуби в цялата индустрия от 175 милиарда долара през 2020 г., според глобалната организация на авиокомпаниите IATA. Кампаниите за ваксиниране в крайна сметка доведоха до премахване на ограниченията за пътуване, което позволи на хората да се върнат в самолетите. За 2025 г. IATA очаква нетна печалба за цялата индустрия от 36,6 милиарда долара и рекордните 5,2 милиарда пътници, които обаче трябва да се борят с цените на хотелските стаи, които в много региони изпревариха инфлацията и остават доста над нивата от 2019 г.
През първата половина на 2023 г. Океания, континентът в южното полукълбо, който включва Австралия и по-малки нации като Тонга и Фиджи, отбеляза най-високото увеличение на цените от същия период на 2019 г., следван от Северна Америка, Латинска Америка и Европа, според данни от Lighthouse Platform.
Въпреки незначителните колебания, има малко индикации, че световните цени на хотелите ще се върнат към нормите отпреди пандемията.
Процентът на незаетите офиси също е рекордно висок в много страни, резултат от по-дистанционната и гъвкава работа. В САЩ централните бизнес райони имат най-голям ръст на свободните работни места, който е очевиден и днес.
Въведение в цифровия свят
Нови потребителски тенденции се развиха по време на глобалните блокади, тъй като потребителите, които са вкъщи, често нямаха друга възможност освен да пазаруват онлайн. Това предизвика подем в онлайн покупките от 2020 г., който оттогава се стабилизира.
Анализаторите сочат, че в Европа нарастването на онлайн продажбите е съчетано с увеличаване на търговското пространство, тъй като търговците на дребно инвестират във физически магазини, за да стимулират както онлайн, така и офлайн продажбите. Площта, измерена в квадратни метри, е нараснала с почти 1% от 2022 г. до 2023 г., увеличение, което трябва да достигне 2,7% до 2028 г., сочат данни на компанията за пазарни проучвания Euromonitor.
Акциите в дигиталните компании и фирмите за доставка доведоха до печалби по време на пандемията, заедно с тези на фармацевтичните компании за производство на ваксини.
Пет години по-късно някои печеливши от ерата на пандемията загубиха по-голямата част от своята привлекателност, но други се радват на трайни печалби, тъй като се отвориха нови пазари, активирани от цифровата промяна.
Въпреки спукването на някои балони и срива на крипто борсата FTX, което накара индустрията да се разклати, стойността на биткойн се е увеличила с 1233% от декември 2019 г., тъй като хората търсят нови инвестиционни възможности, за да намалят риска от пазарна волатилност.
Заседнали у дома и с повече пари в наличност, хората също започнаха да инвестират повече, като приблизително 27% от общата търговия с акции в САЩ идва от инвеститори на дребно през декември 2020 г. Борсовият посредник TD Ameritrade взе най-голямото парче от тортата, преди да бъде придобит от Charles Schwab в сделка за 26 милиарда долара.
Друга платформа, която придоби популярност по време на бума на търговията на дребно през 2021 г., е Robinhood, която се превърна в предпочитаната платформа за хората да влагат пари в мем акции.