fbpx

Джо Байдън наложи най-тежките си досега санкции срещу Русия

Джо Байдън, който на 20 януари напуска Белия дом, наложи най-широкия си пакет от санкции досега, насочени към приходите от петрол и газ на Русия, в опит да даде на Киев и бъдещата администрация на Доналд Тръмп лост за постигане на сделка за мир в Украйна, отбелязва Ройтерс.

Мерките са „най-значимите санкции досега срещу руския енергиен сектор, най-големият източник на приходи за военната машина на Кремъл“, изтъква високопоставен служител на Байдън, цитиран от Ройтерс.

Министерството на финансите на САЩ налага санкции на руските компании „Газпром нефт“ и „Сургутнефтегаз“, които проучват, произвеждат и продават нефт, както и на 183 кораба, превозвали руски петрол, много от които са в така наречения сенчест флот от остарели танкери, управлявани от незападни компании.

Много от тези танкери са били използвани за превоз на петрол до Индия и Китай, тъй като ценовият таван, наложен от страните от Г-7 през 2022 г., измести голяма част от търговията с руски петрол от Европа към Азия. Някои от танкерите са превозвали както руски, така и ирански петрол.

Логиката на санкциите „е да удари всеки етап от руската петролна верига за производство и разпространение„, изтъква служителят. Те би трябвало да струват на Русия милиарди долари на месец, ако се прилагат достатъчно, подчертава той.

По думите му няма нито една стъпка във веригата за производство и дистрибуция, която да не е засегната и това дава по-голяма увереност, че укриването ще бъде още по-скъпо за Русия.

Източници в търговията с руски петрол и индийското рафиниране са посочили, че санкциите ще причинят сериозно прекъсване на износа на руски петрол към основните му купувачи Индия и Китай. Газпром нефт заявява, цитирана от Ройтерс, че санкциите са неоправдани и нелегитимни и компанията ще продължи да работи.

По-рано днес, в очакване на тези санкции, световните цени на петрола скочиха с повече от 3% преди съобщението на Министерството на финансите, като суровият петрол Brent доближава 80 долара за барел.

Днешното решение следва санкциите от ноември срещу банки, включително Gazprombank, чрез която Русия финансира световния си енергиен бизнес, и по-рано през годината срещу десетки танкери, превозващи руски петрол. Администрацията на Байдън смята, че санкциите от ноември са помогнали за изтласкването на руската рубла до най-слабото й ниво от началото на инвазията и са накарали руската централна банка да повиши лихвения си процент до рекордното ниво от над 20%.

Очакваме, че прякото ни насочване към енергийния сектор ще влоши този натиск върху руската икономика, който вече е повишил инфлацията до почти 10% и ще засили мрачните икономически перспективи за 2025 г. и след това“, коментират от Белия дом.

Сътрудници на Байдън са информирали сътрудниците на Тръмп за санкциите. Но служител на Байдън посочва, че „изцяло“ зависи от Тръмп, който встъпва в длъжност на 20 януари кога и при какви условия той може да отмени всички санкции от ерата на Байдън.

Всяка администрация, която желае да отмени новите санкции, ще трябва да уведоми Конгреса и да му даде възможност да гласува неодобрение, каза един от служителите на Байдън, който обръща внимание, че редица републикански членове на Конгреса са призовали Байдън да наложи днешните санкции.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"