fbpx

ЕС подготвя план за замяна на руските газови доставки с внос от САЩ и други страни

Европейският съюз ще търси повече газ от страни, включително САЩ, за да замени руските доставки и ще разшири по-бързо възобновяемата енергия, за да намали цялостната си зависимост от горивото, е заявил еврокомисарят по енергетиката, цитиран от Ройтерс.

ЕС обещава да се откаже от руските изкопаеми горива до 2027 г. в отговор на нахлуването на Москва в Украйна през 2022 г. Докато доставките на газ от руски тръбопроводи спаднаха, ЕС увеличи вноса си на руски втечнен природен газ миналата година.

Вместо да използваме парите на данъкоплатците, парите на гражданите, за да плащаме за газ, където приходите отиват във военния сандък на Путин, трябва да сме сигурни, че произвеждаме собствена енергия“, изтъква еврокомисарят по енергетиката Дан Йоргенсен.

По думите му Брюксел подготвя промени на правилата за ускоряване на изграждането на възобновяема енергия. За индустриите и отоплението на дома, където газът не може бързо да бъде заменен с електричество, той посочва, че ЕС ще засили усилията си за осигуряване на алтернативни доставки.

И тогава моята работа е да се уверя, че е евтино, а не руско“, допълва Йоргенсен. Все още ще има нужда от газ и там ще трябва да намерим други източници освен Русия, а това може да означава и по-голям внос от САЩ, заявява още еврокомисарят.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди преди да встъпи в длъжност през януари, че ЕС ще се сблъска с търговски мита, освен ако не внася повече петрол и газ от Съединените щати. Европейската комисия не купува пряко газ, но е изготвила планове да се ангажира с доставчици на LNG и да обмисли инвестиране в инфраструктура за износ на LNG в чужбина, за да се опита да осигури по-дългосрочни договори със стабилни цени, показват проектодокументи, с които Ройтерс се е запознал.

Съгласно законодателството на ЕС европейските газови договори трябва да приключат до 2049 г., за да се приведат в съответствие с целта на блока за изменение на климата за нетни нулеви емисии до 2050 г.

Йоргенсен отказва да коментира изтеклите проектодокументи, които Комисията се очаква да публикува следващата седмица. Но той потвърждава, че Комисията работи върху по-строг контрол на газовия пазар, за да избегне спекулативната търговия, причиняваща скокове на цените, и ще предложи „финансови инструменти“ следващата седмица, предназначени да отделят цените на електроенергията на дребно от високите цени на газа.

Правилата на ЕС за пазара на електроенергия означават, че въпреки бързото разширяване на възобновяемата енергия в Европа, цената на газа продължава да определя цената на електроенергията, която плащат много европейски потребители.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"