fbpx

ЕС защити адекватната минимална работна заплата и колективното й договаряне

Европейският парламент Съветът на ЕС се споразумяха за Директивата относно адекватни минимални работни заплати, предложена от Европейската комисия през октомври 2020 г.

С новата директива се създава уредба за адекватността на законоустановените минимални работни заплати, като се насърчава колективното договаряне при определянето на работните заплати и се подобрява реалният достъп на работниците до защита на минималната работна заплата в ЕС.

Изтъква се, че подобряване на минималните работни заплати трябва да става при пълно зачитане на компетентността на държавите членки и националните традиции. Целта на новата директива е създаването на уредба на ЕС за подобряване на защитата на адекватни минимални работни заплати.

Основните елементи на директивата са:

  • Рамка за определяне и актуализиране на законоустановените минимални работни заплати: държавите членки, в които има законоустановени минимални работни заплати, трябва да установят рамка за добро управление за определяне и актуализиране на минималните работни заплати. Това включва:
    • ясни критерии за определяне на минималните работни заплати (включително покупателна способност, като се отчитат разходите за живот; равнище, разпределение и темп на растеж на работните заплати; и производителност на национално равнище);
    • използване на ориентировъчни референтни стойности, които да ръководят оценката на адекватността на минималните работни заплати, като Директивата дава ориентир за евентуалните стойности, които могат да се използват;
    • редовно и своевременно актуализиране на минималните работни заплати;
    • създаване на консултативни органи, в които ще могат да участват социалните партньори;
    • гарантиране, че разликите и удръжките от законоустановените минимални работни заплати са съобразени с принципите на недискриминация и пропорционалност, включително преследването на законна цел; и
    • ефективно участие на социалните партньори при определянето и актуализирането на законоустановената минимална работна заплата.
  • Насърчаване и улесняване на колективното договаряне за определяне на работните заплати: директивата подкрепя колективното договаряне във всички държави членки. Причината за това е, че държавите с широк обхват на колективното договаряне обикновено имат по-малък процент нископлатени работници, по-малко неравенство в заплащането и по-високи работни заплати. Освен това директивата изисква от държавите членки, в които обхватът на колективното договаряне е под 80 % от работниците, да изготвят план за действие за насърчаване на колективното договаряне.
  • Подобрен мониторинг и прилагане на защитата на минималната работна заплата: държавите членки трябва да събират данни за обхвата и адекватността на минималната работна заплата и да гарантират, че работниците имат достъп до разрешаване на спорове и право на правна защита. Спазването и ефективното правоприлагане са от съществено значение, за да могат работниците наистина да се ползват от достъп до защита на минималната работна заплата, и насърчават конкурентна среда въз основа на иновации, производителност и спазване на социалните стандарти.



Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"