fbpx

Evergrande: лошата новина за Китай

Изпадналият в затруднение предприемач China Evergrande Group е подал молба за защита от фалит в съд в САЩ, съобщава Ройтерс. Стъпката е част от едно от най-големите усилия за преструктуриране на дълга в света, докато безпокойството нараства заради влошаващата се имотна криза в Китай и отслабващата икономика, коментира агенцията.

Някога най-продаваният предприемач в Китай, Evergrande се превърна в образец на безпрецедентната дългова криза в страната в сектора на имотите, който представлява приблизително една четвърт от икономиката, след като се сблъска с ликвидна криза в средата на 2021 г.

Компанията е потърсила защита съгласно Глава 15 от Кодекса за несъстоятелността на САЩ, която предпазва от кредитори компании извън САЩ, които са в процес на преструктуриране.

Молбата е процедурна по природа, но най-задлъжнелият строителен предприемач в света с над 300 милиарда долара задължения трябва да го направи като част от процес на преструктуриране съгласно законодателството на САЩ, посочват източници на Ройтерс.

Преструктурирането на офшорния дълг на Evergrande включва общо 31,7 милиарда долара, които включват облигации, обезпечения и задължения за обратно изкупуване. Той ще се срещне с кредиторите си по-късно този месец относно предложението си за преструктуриране.

Оттогава поредица китайски строителни предприемачи просрочиха своите офшорни дългови задължения, оставяйки недовършени домове, сривайки продажбите и разбивайки доверието на инвеститорите в удар върху втората по големина икономика в света.

Кризата в сектора на имотите увеличи риска от заразяване, което може да има дестабилизиращо въздействие върху икономика, която вече е отслабена от слабото вътрешно потребление, забавяне на производствената дейност, нарастваща безработица и слабо задгранично търсене, оказващо влияние върху износа.

Основен китайски мениджър на активи пропусна задълженията си за изплащане на някои инвестиционни продукти и предупреди за криза на ликвидността, докато Country Garden, частен предприемач номер 1 в страната, стана последният, който отбеляза тежка финансова криза.

Всичко това идва в момент, когато инвестициите в имоти, продажбите на жилища и новото строителство са се свили за повече от година.

Китай си поставя за цел 5% годишен растеж за тази година, но все повече икономисти предупреждават, че може да пропусне целта, освен ако Пекин не засили мерките за подкрепа, за да спре спада, изтъква още Ройтерс.

Икономическите проблеми и проблемите с имотите в Китай, както и липсата на конкретни стъпки за стимулиране охладиха световните пазари. Азиатските акции се насочват към седмична загуба от 2,8%, третата поредна седмица на спад. Китайските сини чипове се понижиха с 0,5%, а индексът Hang Seng в Хонконг се срина с още 1,3%.

Очаква се Китай да намали показателите за кредитиране при месечен фиксинг в понеделник, като много анализатори прогнозират голямо намаление на референтната лихва по ипотечните кредити, в опит да се съживи търсенето на кредити и да подкрепи болния имотен сектор.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"