fbpx

Еврокомисията с план от шест стъпки за защита на тежката промишленост на ЕС

Брюксел е подготвил смел план от шест стъпки, за да защити тежката си промишленост и да заяви претенциите си към чистите технологии, съобщава euractiv.fr.

Разкрит от Урсула фон дер Лайен преди нейното преизбиране през юли, Планът за чиста промишленост от Зеления пакт за Европа (Clean Industrial Deal) е създаден под ръководството на Тереза Рибера, европейският комисар по конкуренцията и климата.

Планът излага проекта на Европейския съюз (ЕС) за подкрепата на индустриалното производство, за да може да стане конкурнтоспособно на Китай и Съединените щати. „Индустриалната база на Европа е в основата на нашата идентичност и е от съществено значение за нашата конкурентоспособност“, се посочва в проекта.

Планът определя шест фактора, наречени „търговски двигатели“: евтина енергия, водещи пазари, финансиране, циркулярност и достъп до материали, световни пазари и квалификация.

Но без отговор остава най-спешният въпрос – този за парите, откбелязва изданието. „Промишлеността на ЕС се нуждае от незабавен достъп до капитали“, се подчертава в документа.

Тъй като преговорите за следващия дългосрочен бюджет на ЕС едва започват, планът подчертава необходимостта от осигуряването на сума в размер на милиарди евро за гарантиране развитието на индустрията, без обаче да се ангажира с конкретна цифра.

И все пак той определя дата – 5 март – за разработването на стратегия за спасяването на автомобилния сектор, който изпитва тежки затруднения, както и на план за металургията също за март, без все още да е определена конкретната дата.

До края на 2025 г. трябва да бъде представен пакет от мерки за химическото производство, както и стратегии, които все още са с неясни очертания, да облекчаване на биоикономиката и устойчивия транспорт.

Планът също така се ангажира да превърне „предпочитанията“ за европейски компании в „структурен елемент“ при провеждането на обществените поръчки на Съюза в „стратегическите сектори“. В плана се казва, че подобни политики могат да помогнат на компаниите „да преодолеят пречките пред излизането им на пазара“ и да насърчат индустриалците да „увеличат производството си“.

Правилно определените цели и критерии на национално ниво могат да помогнат за привеждане в съответствие на националните разходи с по-широката програма на ЕС за декарбонизация и конкурентоспособност“, се казва още в документа.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"