fbpx

Фед се загрижи за публичния дълг на САЩ

джером пауъл

Председателят на Федералния резерв (Фед), Джеръм Пауъл, би тревога. Според него държавният дълг на САЩ е „неприемлив“, пише capital.fr.

Публичният дълг на Съединените щати е „неприемлив“ в дългосрочен план и е „крайно време“ да бъде оздравен, заяви председателят на Фед, Джеръм Пауъл, в дълго интервю по CBS, цитирано от френското издание. „В дългосрочен план Съединените щати се намират на неприемлив бюджетен път. Американското федерално правителство се намира на неприемлив бюджетен път“, повтаря Пауъл, подкрепяйки мнението си с констатацията, „че дългът расте по-бързо от икономиката“. „Мисля, че започваме да чуваме политиците, които могат да направят така, че Съединените щати да се върнат отново към „приемлива“ позиция по дълга и че колкото по-скоро стане това, толкова по-добре“.

Време е да поставим това отново на преден план. Можем да кажем, че е спешно“, добавя той в интервюто. Що се отнася до мястото на Съединените щати в света, Джеръм Пауъл смята, че взаимоотношенията им с другите страни е „изключително изгодно за нашата страна“. „След Втората световна война Съединените щати се превърнаха в незаменима държава в подпомагането и защитата на демокрацията, договорите за международна сигурност, икономическите споразумения. (…) Ясно е, че светът иска това“, отбеляза той, като по думите му за американската икономика е много изгодно да играе тази роля.“

Намаляването на лихвените проценти е малко вероятно

На заседанието на Комитета по паричната политика (FOMC) миналата седмица Фед запази лихвите си и посочи, че ще трябва да има по-голяма сигурност в трайния спад на инфлацията, преди да започне смекчаване на паричната политика. Пауъл потвърди предишната си позиция, че е малко вероятно решение за намаляване на лихвите да бъде взето на следващото заседание през март. „Мисля, че е малко вероятно за срещата през март комисията да бъде уверена, че спадът на инфлацията ще има траен характер“, подчертава той. По отношение на необходимите условия за евентуалното намаляване на лихвите, той изтъква, че „не е задължително това да е най-доброто, което сме виждали. Просто трябва да е добро“.

Моментът наближава (…), въз основа на нашите прогнози“, опитва да внесе увереност той, като уточнява, че Фед трябва да претегли „риска от това да направи движение прекалено рано и от това да го направи прекалено късно“. Американската централна банка запази на 1 февруари основния си лихвен процент в границите от 5,25 до 5,50%, граници, в които той се намира от юли, след решение, взето единодушно от 12-те членове с право на глас на FOMC.

Спадът на инфлацията трябва да продължи

Според Джеръм Пауъл темпът на инфлация трябва да продължи да намалява през първата половина на годината и Фед трябва да остане през март на позицията си, изразена на заседанието през декември по отношение на целевия лихвен процент, който беше определен на 4,6%. „Междувременно не се е случило нищо, което да ме накара да мисля, че (членовете на комитета) ще променят драстично своите прогнози“, отбеляза Пауъл. Икономиката е силна. Пазарът на труда е силен. Инфлацията пада. Няма причина това да не продължава, подчертава той, изтъквайки, че наистина мисли, че икономиката е в добро състояние.

Фед иска базовата инфлация (без енергоносителите и храните), показател предпочитан от Фед, да бъде намалена до 2%. Тя стигна най-ниското си равнище от три години насам – 2% на годишна база. Икономическият растеж през 2023 г. беше много по-голям от очакваното, като се увеличи с 2,5% в сравнение с 2022 г.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"