Министрите на енергетиката на държавите ог Г-7 са постигнаха споразумение да затворят своите електроцентрали, работещи с въглища, най-късно до 2035 г., което е значителна стъпка към прехода от изкопаеми горива, съобщи Ройтерс.
„Имаме споразумение да спрем да използваме въглища през първата половина на 2030 г…. това е историческо споразумение“, е заявил британският министър за енергийната сигурност Андрю Бауи пред Class CNBC във видео, публикувано в X и цитиран от агенцията.
Срещата на министрите на енергетиката, организирана от Италия, която държи ротационното председателство на Г-7 тази година, се провежда на фона на демонстрации в Торино, защитаващи борбата с климатичснитге промени, издигнали лозунги „Те са 7, ние 99%“.
По-рано Ройтерс съобщи, че Италия, Съединените щати, Великобритания, Франция, Германия, Канада и Япония са обсъждали въпроса до късно в неделя, като една от страните все още се е противопоставяла на този ход, изтъква източникът на агенцията.
Сега италиански дипломатически източници посочват, че е постигнато техническо споразумение, което ще бъде включено в заключителното комюнике на енергийните министри от Г-7, за да се публикува във вторник в края на двудневната среща в Торино.
Освен че търси сделка за прекратяване на използването на въглища в производството на електроенергия, Рим също има за цел да стимулира усилията за развитие на капацитет за съхранение на батерии и стимулиране на инвестициите в електрическите мрежи. Г-7 може да посочи необходимостта от шесткратно увеличение на капацитета на батериите до 2030 г. спрямо нивата от 2022 г.
Ядрената енергия и биогоривата са два други въпроса в приоритетната част на дневния ред на Италия за срещата и тя иска да види и двата енергийни източника в окончателното комюнике сред опциите, които страните от Г-7 могат да изберат за намаляване на използването на изкопаеми горива в производството на електроенергия и транспорта, източници казаха,
Дясното италианско правителство е на позиция, че ядрената енергия трябва да играе роля в постигането на целта на страната за нулеви нетни емисии за 2050 г., въпреки че ядрената енергия беше отхвърлена на национален референдум през 2011 г.