Натиск за попълване на изчерпаните петролни запаси, особено в Китай, Съединените щати и Европа, може да стимулира търсенето и цените през следващите месеци, коментират, цитирани от Ройтерс, анализатори и търговци, след като напрежението в Близкия изток застрашава ключови морски пътища.
Силно изчерпани от прекъсвания на доставките, предизвикани от санкциите срещу Русия в средата на 2022 г., както и от продължителните съкращения на добива от ОПЕК+, глобалните петролни запаси едва се възстановиха, като търговците не успяват да оправдаят разходите за съхранение на петрол, изтъква агенцията.
Прекъсването на корабоплаването в Червено море, дължащо се на ескалиращите атаки от свързаните с Иран бунтовници Хути увеличава опасенията относно доставките, стимулирайки купувачите да възстановят запасите.
Morgan Stanley повиши тримесечната си перспектива за цените на суровия петрол Brent до средно 82,50 долара за барел през първото и второто тримесечие – в сравнение с 80 и 77,50 долара преди това, което предполага, че банката сега очаква стегнат петролен пазар тази година.
Консултантите от FGE посочват, че наличните данни досега тази година показват голям контрасезонен спад на запасите от суров петрол и горива от почти 29 милиона барела, в сравнение с типично средно нарастване от 20 милиона барела през януари в периода 2015-2019 г.
От Международната агенция по енергетика заявяват, че глобалните запаси са спаднали с 8,4 милиона барела миналия ноември – последният месец, за който има пълни данни – до най-ниското ниво от юли 2022 г., но предварителните данни от декември показват увеличение.
Във връзка с възстановяване на запасите, търговци споделят, че досега са наблюдавали силни покупки от Китай, Европа и Съединените щати.
„Китайските покупки са високи, тъй като през първото полугодие се възстановяват запасите“, коментира пред Ройтерс търговец за европейска рафинерия. По думите му покупките от САЩ и Европа също са по-силни този месец, тъй като ситуацията с барелите източно от Суец може да се влоши много и по всяко време.
„По отношение на дните за покриване на търсенето (от съхранението на петрол), очакваме пазарът да достигне до около 67 дни до края на 2025 г. от настоящите 64 дни, което все още е над нивата преди пандемията от около 60 дни, ако приемем, че ОПЕК+ продължи съкращенията“, отбелязва пред агенцията енергийният стратег на Citi Франческо Марточия.
От 2022 година насам ОПЕК+ се стремят да ограничат доставките чрез намаляване на добива, за да стимулират цените. Тази стратегия пролича осезаемо, когато фактическият лидер на групата Саудитска Арабия спря плановете си за увеличаване на максималния производствен капацитет. Министърът на енергетиката на Рияд предположи, че причината зад решението е да се подпомогне енергийният преход, добавяйки, че кралството разполага с много свободен капацитет за смекчаване на петролния пазар.
Цените на петрола до голяма степен пренебрегнаха решението в края на миналия месец, като голямото търсене под формата на възстановяване на запасите и предлагането на петрол извън ОПЕК+ изглежда достатъчно, за да компенсират промяната на подхода на Рияд.
В бележка от миналата седмица, когато Brent се доближи до 80 долара за барел, анализаторите на JP Morgan прогнозираха покачване на цените с 10 долара до май, при положение, че няма геополитически сътресения и че Саудитска Арабия и Русия ще пуснат обратно на пазара общо 400 000 барела на ден от април .