Руските пазари продължават да бъдат разтърсвани от санкциите, наложени след инвазията в Украйна. За Москва средство за заобикаляне на тези санкции може да бъде китайската валута, като се има предвид, че активите на Руската централна банка в юани са еквивалентни на 80 млрд. долара.
80 млрд. долара в Руската централна банка, 60 млрд. долара в независимия руски национален фонд: общо на двете институции се пада една четвърт от чуждестранните авоари в китайски облигации. Така Китайската централна банка се превръща в главното средство за смекчаване на санкциите срещу руската финансова крепост, пише RFI.
Но това не е достатъчно. Замразяването на резервите в долари на Руската централна банка предизвика стълпотрворение пред гишетата на китайските банки. Руските предприятия се стремят да открият сметки във финансовите институции на втората икономика в света, за да могат да извършват транзакциите си директно в юани.
Заобикаляне на западната система Swift
Размяната в реминби (RMB), „валутата на народа“ на Мао, както е другото име на китайската валутна единица, започна след 2014 г. след наложените санкции в резултат на анексията на Крим. Сега тя се увеличава още повече. Китай се противопостави на санкциите, които определи като „едностранни“ и, въпреки нахлуването в една суверенна страна“, смята да продължи да търгува „нормално“ с руския си съсед. Това може да става през китайската междубанкова трансгранична система за разплащания CIPS. Русия иска да я използва, за да се противопостави на западната система Swift, от която страната беше изключена след инвазията в Украйна. Но това изисква време.
Според Ройтерс през първите девет месеца на миналата година Русия и Китай са реализирали 8,7% от своя търговски обмен в рубли, малко над 7% – в други валути, сред които реминби. Но 36,6% от руско-китайската търговия е била извършена в долари, а 47,6% – в евро.
Превод Георги Саулов