Инфлацията засяга цяла Европа, включително и страните, чиито граждани се радват на най-голяма покупателна способност. Доказателство за това е и Швейцария, където общото покачване на цените достигна през март 2,4% на годишна база, според данните на Службата за федерална статистика, цитирана от capital.fr.
Основната причина за това е в ръстът на цените на петролните продукти, предизвикан от войната между Русия и Украйна. В сравнение с март миналата година, те са нарастнали с 32,1%. Цените на вносните стоки са се покачили с 5,5% на годишна база, а тези на стоките местно производство – с 1,4%. В сравнение с февруари, цените са нарастнали с 0,6%, в резултат на скока на горивата, мазута и въздушния транспорт. Спаднали са цените на парахотелиерските услуги (къмпинги, къщи за гости, стаи под наем) и продажбата на автомобили на лизинг.
За изминалия месец индексът на потребителските цени се установи на 103 пункта. Макар и по-ниска от съседните страни от еврозоната, инфлацията в Швейцария видимо се ускори през последния месец. Тя скочи с 2,2% като по този начин надхвърли целта, която си беше поставила Централната банка – между 0% и 2%. По време на последното си тримесечно заседание по въпросите на валутната политика Швейцарската национална банка коригира прогнозната инфлация за 2022 г. на 2,1% (срещу 1% по-рано).
В средата на март министерството на икономиката също преразгледа прогнозата си за икономическия растеж. Въз основа на оценката на основните конюнктурни показатели то я определи на 1,9% вместо 1,1% три месеца по-рано. Макар че Швейцария не успя да се спаси от общото повишаване на цените през миналата година, инфлацията в страната през 2021 остана на твърде скромно равнище. Тя беше ограничена до 0,6%, като силата на франка е с основен принос за смекчаване на повишаването на цените на вносните стоки, между които и енергийните продукти.