Годишната инфлация в Турция се e покачила до 67,07% през февруари, надхвърляйки очакванията и поддържайки натиска за строга парична политика на фона на силното покачване на цените на храните, хотелите и образованието, показват официални данни, цитирани от Ройтерс.
Малко преди да станат ясни данните министърът на финансите Мехмет Шимшек коментира пред местния телевизионен оператор BloombergHT, че инфлацията ще остане висока през следващите месеци поради базовите ефекти и забавеното въздействие на повишаването на лихвите, но ще спадне през следващите 12 месеца.
Централната банка повиши лихвените проценти с 3650 базисни пункта от юни, но сега спря цикъла си на затягане, заявявайки, че текущият лихвен процент от 45% е достатъчен, за да намали инфлацията.
И все пак някои икономисти виждат нарастваща перспектива за по-строго затягане, някъде след местните избори в цялата страна на 31 март, предвид ценовия натиск и силното вътрешно търсене.
„Натискът върху основните цени продължава да е силен и ако това продължи, възможността за рестартиране на цикъла на затягане на централната банка само ще се увеличи през следващите месеци“, коментира Лиъм Пийч, старши икономист за развиващите се пазари на Capital Economics.
Месечната инфлация на потребителските цени (CPI) е била 4,53%, според Турския статистически институт, което е спад от 6,70% през януари, но доста над прогнозата на проучване на Reuters от 3,7%. През януари годишната инфлация на потребителските цени бе 64,86%.
„Инфлацията беше висока през януари поради временни ефекти. Възможно е това да продължи през февруари“, казва Шимсек. „Въпреки това от март инфлацията ще се върне към тенденцията. Тя ще бъде в съответствие с нашия път на дезинфлация.“
Лирата е отслабнала с 6% тази година след спада от почти 37% през 2023 г., което допълнително е стимулирало ценита при вноса. Въпреки че някои анализатори прогнозират слабост на валутата след изборите – на които управляващата партия на президента Тайип Ердоган се стреми да си върне големите градове от опозицията – според Шимсек властите не искат нито обезценяване, нито много ценна лира.
Ресторантите и хотелите водят при покачването на цените през февруари, скачайки с 94,5%, последвано от ръст от 91,8% на цените за образование. Силно претеглените храни и безалкохолни напитки са скочили със 71,1%.
Според икономисти февруарската инфлация е била движена и от продължителното въздействие на тазгодишното увеличение на минималната заплата върху сектора на услугите.