fbpx

Изненадващо Китай обяви спиране износа на редки метали за полупроводници

Министерството на търговията на Китай заяви, че ще контролира износа на осем галиеви и шест германиеви продукта от 1 август, за да защити националната сигурност, съобщава Ройтерс. Това е ход, в който анализаторите виждат отговор на ескалиращите усилия на Съединените щати да ограничат технологичния напредък на Китай.

Компаниите, засегнати от внезапната новина, са предприели действия, за да осигурят доставките, като един американски производител на полупроводникови пластини заяви, че кандидатства за разрешителни за износ, за да увери инвеститорите, а базиран в Китай производител на германий заявява, че запитвания от купувачи са пристигнали през нощта, тъй като цените са скочили.

Китай удари американските търговски ограничения там, където боли“, коментира Питър Аркел, председател на Глобалната минна асоциация на Китай. Анализаторите на Jeffries изтъкват, цитирани от Ройтерс, че времето на мярката предполага нейната насоченост към посещението тази седмица в Пекин на министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън и това дали Вашингтон ще отмени пътуването.

Източници от индустрията изразяват страховете си, че Китай може да последва това с нови ограничения върху износа на други редки елементи. Редкоземните елементи са група метали, използвани в електромобили и военно оборудване, а Китай е най-големият производител в света. „Галият и германият са само няколко от второстепенните метали, които са толкова важни за гамата от технологични продукти и Китай е доминиращият производител на повечето от тези метали. Фантазия е да се предполага, че друга страна може да замени Китай в краткосрочен, дори в средносрочен план„, изтъква Аркел.

Китай произвежда по-голямата част от галий и германий в света. През 2022 г. най-големите вносители на галиеви продукти от Китай са били Япония, Германия и Холандия, съобщава новинарският уебсайт Caixin, позовавайки се на митнически данни. Най-големите вносители на германиеви продукти са Япония, Франция, Германия и САЩ, се казва в съобщението, цитирано от агенцията.

Американският производител на полупроводникови пластини AXT Inc (AXTI.O), който има производствени мощности в Китай, заявява, че китайският му филиал Tongmei ще кандидатства за разрешителни, за да продължи да изнася продукти от субстрати от галий и германий от Китай.

Офертните цени на вътрешния и на експортния пазар са се увеличили съответно до 10 000 юана (1380 долара) за кг и над 1500 долара за кг“, изтъкват от бранша. Въпреки че индустрията е очаквала да бъде наложен контрол върху износа на тези метали, моментът я е изненадал, става ясно още от коментари, цитирани от Ройтерс.

Правителствени служители в Тайван и Южна Корея обаче омаловажиха всякакви смущения. Министърът на икономиката на Тайван заявява, че краткосрочното въздействие няма да е голямо, но ще обърнат внимание на това как ситуацията може да се развие в дългосрочен план. Министерството на индустрията на Южна Корея посочва в изявление, че страната има достатъчно запаси от галий, докато има други източници на германий.

Ходът от страна на Китай идва, докато Вашингтон обмисля нови ограничения върху доставката на високотехнологични микрочипове за Китай, след поредица от ограничения през последните години. Съединените щати и Холандия също се очаква да ограничат допълнително продажбите на оборудване за производство на чипове на китайските производители на чипове това лято, част от усилията да се предотврати използването на тяхната технология от китайската армия.

За последно Пекин е предприел ответен ход срещу натиска на САЩ върху чиповете през май, когато забрани на някои местни сектори да купуват продукти от американския производител на чипове памет Micron.

Анализаторите на Jefferies смятат, че контролът върху износа може да се приеме като втората и по-голяма контрамярка на Китай след забраната на Micron. „Рискът от бърза ескалация на напрежението между САЩ и Китай не е малък“, изтъкват те.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"