На срещата по въпросите на климата (COP28) в Дубай основната тема на разговорите, който дълбоко разделя участниците е планираният край на изкопаемите горива. Много други теми са в дневния ред и са също толкова решаващи, но много по-слабо отразени в медиите. Такъв е случаят с намаляването на емисиите на метан. Това е парников газ, който е в много по-малки количества от въглерода, но е много по-вреден за климата, коментира RFI.
Неговата затопляща сила е тридесет пъти по-голяма от тази на въглерода, при това за много по-дълъг период от време. Метанът съществува естествено в природата, но на увеличаването на емисиите, причинени от човешката дейност, се дължи една четвърт от глобалното затопляне. Днес в атмосферата има 2,5 пъти повече метан, отколкото в прединдустриалната ера. А емисиите се увеличават много бързо, с 13% годишно.
Като елиминираме метана, дължащ се на човешката дейност, бързо ще постигнем голям напредък срещу глобалното затопляне, смятат експерти по климата. Преди две години 150 държави поеха ангажимент да намалят емисиите на метан с 30% до 2030 г., но за момента с незначителен конкретен резултат.
Регламентация
Може ли COP28 да промени нещата? Тя вече постигна положителни резултати в сектора на изкопаемите горива, на който се дължат 35% от емисиите на метан от човешки произход. Добивът на въглища, нефт и газ систематично се придружава от емисии на този газ. Европейците пристигнаха в Дубай, след като са направили една първа стъпка с приемането преди 15 дни на регламент, ограничаващи емисиите. Тъй като днес 27-те са най-големите купувачи на газ, техният стандарт може да се прилага и далеч извън границите на Съюза.
В Съединените щати таксите върху емисиите на метан ще влязат в сила от следващата година. Но за да се прилагат държавните ограничения, ще е необходимо да се осигури контрол върху произхода на емисиите на този много летлив газ. И тук също COP28 имаше мобилизиращ ефект. И по-специално върху Exxon, първата западна петролна компания, която досега твърдо се противопостави на партньорството, предложено от ООН за наблюдение на емисиите. Наскоро нейният изпълнителен директор промени решението си. Това е окуражаващ жест, въпреки че компанията остава решена да използва изкопаемите горива възможно най-дълго време.
Преразглеждане на селскостопанския модел
Селското стопанство е най-големият източник на метан, CH4, дори повече от въглеводородната промишленост, поради преживянето на животните, отглеждани за задоволяване на търсенето на месо, и поради отглеждането на ориз. За тази зърнена култура, консумирана от половината от населението на света, има технически решения. Китай разработи сорт, предназначен за Африка, който консумира малко вода и отделя 70% по-малко метан.
За скотовъдството въпросът е по-деликатен. Примерът на Холандия е показателен. Правителството планира да унищожи половината от стадата, които са станали твърде замърсяващи, но се сблъсква с бунта на селяните. Съпротивата срещу промяната в определени категории от населението може да се окаже по-трудна за преодоляване от тази на индустриалните лобита.